Mercedes Benz EQV DC Hızlı Şarj Analizi

Mercedes Benz EQV DC Hızlı Şarj Analizi

13 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için uzun mesafeleri kat etmek üzere bazı şarj istasyonları geliştirilmiş durumda. Şehir içi ulaşım için kısa mesafe şarjını destekleyen AC şarj istasyonları bulunmaktadır. AC (Alternatif akım) şarj istasyonları 3 faz şarj için ve monofaz şarj için özelleşmiştir. Ancak DC (doğru akım) şarj istasyonları ise daha hızlı şarj gücü ile daha kısa sürelerde aracınızı şarj etmenize olanak sağlar. DC hızlı şarj istasyonları ilk olarak Tesla tarafından kurulmaya başlandı. Tesla, 250 kW süper hızlı şarj istasyonu ile 10 dakika gibi bir sürede %80 şarj seviyesine kadar araçları şarj edebiliyor. Tesla’dan sonra Porsche, Taycan için 800V ve 350 kW DC hızlı şarj istasyonu geliştirdiğini açıkladı. Bu açıklamalardan ve üretimlerden sonra artık şehirler arası uzun yolculuklarda daha kısa sürede şarj imkanı sağlayan DC hızlı şarj istasyonları kurulmaya başladı. Mercedes Benz firması yeni üretimi olan EQV Elektrikli VAN modelini DC hızlı şarj testine tabi tuttu ve ortaya çıkan veriler analiz edildi.

DC hızlı şarj gücü ve SOC karşılaştırması

Mercedes Benz EQV, araç verilerine göre 110 kW şarj destekleyebiliyor. Şarj gücü,% 50 SOC’den sonra kademeli olarak ve ardından yaklaşık % 85 SOC’den sonra daha da azalmaktadır. Yine de 50 kW şarj gücü %90 seviyesinde devam etmektedir. Üretici % 10-80 DC hızlı şarjın yaklaşık 45 dakika sürmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca üç fazlı 11 kW yerleşik şarj cihazı da mevcut.

Ortalama şarj gücü ve SOC kıyaslaması

% 20 ile % 80 SOC arasındaki çok önemli bir aralıktaki ortalama güç, tepe değerin % 85’i olan 93 kW’dır . Olağanüstü bir sonuç. Şarj gücü gayet yüksek ve DC hızlı şarj bu araçta gayet verimli durumda.

DC hızlı şarj hızı ile şarj durumu (SOC) kıyaslaması

100 kWh batarya kapasitesi baz alındığında zirve noktasının C değeri 1,1 olmaktadır. C değeri burada kapasite yani şarj gücü anlamına gelmektedir. % 20 ile % 80 SOC arasında şarj edilirken ortalama C oranı 0,93C’dir.

* C-oranı, şarj gücünün pil kapasitesi ile nasıl ilişkili olduğunu bize söyler. Örneğin: 1C, kW cinsinden güç değeri kWh cinsinden pil paketi kapasitesine eşit olduğunda 1 saatlik şarj gücüdür (akım). 2C, yarım saatte şarj olması için yeterli olacaktır.

Menzil yenileme hızı ve şarj durumu (SOC)

90 kWh batarya kapasitesi ve 356 km menzil baz alındığında tüketim oranını 253 Wh / km olarak analiz edebiliriz. Dolayısıyla bu grafikte 253 Wh / km tüketimi baz alarak inceleme yapmamız daha doğru olacaktır. % 20’den % 80 SOC’ye şarj olurken menzil yenilemesinin etkin ortalama hızı  6,1 km / dakika olacaktır.

DC hızlı şarj gücünün kıyaslaması

Mercedes Benz EQV modelini diğer modeller ile yani EQC ve 400 modeli ile kıyaslamak gerekirse ortaya daha ilginç sonuçlar çıkacaktır. Şarj esnasında 93 kW ile 98 kW gibi farklı iki değer ile karşılaşıyoruz.

Şarj oranının karşılaştırılması

Mercedes Benz EQC’nin toplamda 85 kWh batarya kapasitesine sahip olduğunu düşünürsek kullanılabilen batarya kapasitesi 80 kWh olacaktır. Grafiklere göre şarj oranı karşılaştırmasında öne geçmiş durumda.

Menzil yenileme hızının karşılaştırılması

Mercedes Benz EQC’nin batarya kapasitesi daha düşük olduğundan dolayı DC hızlı şarj noktalarında daha hızlı dolacak ve daha hızlı menzil değerini yerine koyacak. Ancak uzun menzil bakımından EQV daha avantajlı olacak.

Kaynak: insideevs.com