Mercedes-Benz EQV Elektrikli Van İlk Sürüş Testi

Mercedes-Benz EQV Elektrikli Van İlk Sürüş Testi

5 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

Mercedes firması Van segmentinde de elektrifikasyon faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu segment için birkaç firma pazarda kıyasıya kapışıyor ancak Tesla gibi firmalar ise henüz bu pazara adım atmadı. Yeni Mercedes EQV, adından da anlaşılacağı gibi Vitoria, İspanya’da üretilen sıradan V-Serisi’nden doğdu. Belki de EQV’nin minibüs kardeşini görmüşsünüzdür: Amazon mallarını e-Vito ile teslim ediyor.

EQV ile Mercedes’in aklında hangi hedef grup var? Aile ve eğlence aracı olmasının yanı sıra temsilci firma arabası veya VIP ile otel servisi olarak uygundur. Bunu büyük kapasiteli bir taksi olarak kullanmak da mantıklı olabilir.

Bol miktarda alan var: önde Amerikan kaptan sandalyeleri tarzında iki ayrı koltuk, arkada ya dört ayrı koltuk ya da iki koltuk. EQV’yi 6, 7 veya 8 koltuklu sipariş edip etmemek müşteriye kalmıştır. EQV, alt gövdede yeterli pil için yeterli alana sahip olmak için yalnızca “uzun” (5,14 metre) ve “ekstra uzun” (5,37 metre) olarak mevcut olacak.

Tam koltuklu bagaj bölmesine 1.410 litreye kadar eşyanız sığar ve tıpkı geleneksel V-Serisi’nde olduğu gibi tamamen bu alanı kullanabilirsiniz. Performans özellikleri incelendiğinde elektrik motorunun tepe çıkışı 150 kW (204 PS) ve sürekli çıkışı 70 kW (95 PS). Maksimum tork 362 Newton metredir. Enerji, 90 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip su soğutmalı lityum iyon pil ile sağlanır. Menzil 418 km olarak belirlendi.

Araç üzerinde dört tahrik programı mevcuttur: Standart ayarlı C’de, maksimum 362 Nm ile 150 kW‘lık tam tahrik gücü, yüksek ısıtma ve klima çıkışı ile mevcuttur. İyi ısıtma ve iklimlendirme ile E programı menzil için optimize edilmiştir ve maksimum 293 Nm tork ile 100 kW güç (kick down ile 150 kW) sunar.

E + programı maksimum menzil için tasarlanmıştır ve çıkış 293 Nm maksimum torkla 80 kW’dır (kick down’da 150 kW), ısıtma ve klima çıkışı büyük ölçüde azaltılır.

S programında odak noktası, sportif sürüş performansı için en iyi tepkiselliğe odaklanır. Bu, dik bir gaz pedalı karakteristiğinin yanı sıra yüksek ısıtma ve klima performansı ile birlikte maksimum 362 Nm tork ile 150 kW güç sağlar. 

EQV, 11 kW çıkışa sahip su soğutmalı bir AC yerleşik şarj cihazına (OBL) sahiptir. Bu nedenle evde veya halka açık şarj istasyonlarında alternatif akım şarjı (AC) için hazırlanır. Şarj işlemi, sol ön tampondaki CCS şarj soketi üzerinden gerçekleşir.

Bu aynı zamanda doğru akım (DC) kullanarak şarj etmeyi de sağlar. 110 kW‘lık standart maksimum şarj gücü sayesinde, EQV hızlı şarj istasyonunda yaklaşık 45 dakikada yüzde 10 ila 80 arasında şarj edilebilir.

Fiyat açısından, EQV 300 brüt 71.388.10 EUR’dan (yüzde 19 KDV dahil) başlıyor. Bu süre zarfında servis kitapçığına ve üreticinin spesifikasyonlarına uygun bakım çalışmaları maliyetlerini kapsayan dört yıllık bir bakım paketi ve ayrıca 160.000 kilometre veya sekiz yıla kadar Mercedes-Benz akü sertifikası içerir.