Mercedes Maybach EQS Elektrikli SUV Ne Zaman Üretilecek ?

Mercedes Maybach EQS Elektrikli SUV Ne Zaman Üretilecek ?

15 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

Mercedes firması envanterinde bulunan araçlarını elektriklendirmeye devam ediyor. Birçok modelini elektrikli versiyonu ile kullanıcılara sunan firma artık Maybach versiyonunu da elektriklendirmek için çalışmalara başladı. Muhtemelen Mercedes Maybach EQS, elektrikli ve SUV olarak üretilecek ve 2024 yılında kullanıcılara sunulacak.

Mercedes firması bu konuda bir video yayınladı. Bu videoda Maybach araçlarının elektrikli olması ele alınıyordu. Mercedes-Maybach ve Mercedes-Benz G-Class’tan bu video içerisinde bahsedildi. Bu araç üzerinde Maybach rozetinin EQS SUV’a uygulanacağını biliyoruz ve bu da onu bu onuru alan ilk Mercedes elektrikli SUV yapıyor. Mercedes-Benz Pazarlama ve Satış patronu Britta Seeger sunum sırasında “Örneğin Mercedes-Maybach’ın birinci sınıf bir EQS SUV versiyonunu dört gözle bekleyebilirsiniz” dedi.

Ekranın Mercedes-Maybach EQS SUV’nin bir teaser görüntüsünü gösterdiğini söylediği gibi. Arkadan bakıldığında, tamamen elektrikli lüks SUV, Maybach’ın tipik iki tonlu boyasını (bu örnekte siyah sütunlar ve çatı ile bordo kırmızısı gövde), bagaj kapağının tüm genişliğini uzatıyormuş gibi görünen şık yatay LED arka lambaları ve zorunlu farları sergiliyor. D sütununda Mercedes-Maybach rozeti mevcut olacak.

Maybach EQS SUV hakkında başka hiçbir ayrıntı sunulmadı ancak Elektrikli Araç Mimarisini (EVA) normal EQS SUV, EQS ve EQE sedanlarla paylaşacağını söylemek doğru olacaktır. Ayrıca lüks olanaklar, bağlantı ve tamamen elektrikli aktarma organları açısından Mercedes’in sunduğu en iyiyi elde etmesini bekleyebiliriz.

Devamında Seeger, G-Serisi’nin 2024’ten itibaren elektrikli olacağı haberini de getirdi. “2024’te tam elektrikli G-Serimizi de piyasaya süreceğiz. G serimizin harika hikayesini devam ettirecek” dedi. Modelin nasıl isimlendirileceğini açıklamasa da Mercedes’in EQG 560 ve EQG 580 için ticari marka başvurusunda bulunduğunu zaten biliyoruz.

Elektrikli G-Serisi 2024’te geleceğinden Mercedes’in 2025’te piyasaya süreceğini söylediği yalnızca elektrikli platformlardan birini (MB.EA, AMG.EA ve VAN.EA) kullanmayacak. Mercedes’in normal G-Wagen’in platformunu elektriklendirip güçlendirmeyeceği veya EVA mimarisini arazi kullanımı için uyarlayıp uyarlayamayacağı belli değil.

Pille çalışan G-Serisi gelene kadar bir dizi tamamen elektrikli Mercedes modelini dört gözle bekleyebilirsiniz. 2021, EQA, EQB, EQS ve EQE’yi piyasaya sunacak ve 2022’de EQE ve EQS SUV’ları takip edecek.