MINI Vision Urbanaut Otonom Elektrikli Otomobil

MINI Vision Urbanaut Otonom Elektrikli Otomobil

28 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Otonom araçların yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte firmalar artık bu pazar içerisine dahil olmaya başladılar. Daha önce Tesla firması tarafından elektrikli otomobil pazarına tanıtılan sürücüsüz araçların güvenlik düzeyleri iyice yükselmeye başladı. Kaza risklerinin en aza indirilmesi ile birlikte de firmaların bu alanda yapacakları çalışma sayısı otomatik olarak artmış oldu.

Pazara dahil olmak isteyen firmalardan biri de Mini firması. Otonom minivan aracı ile birlikte sektöre hızlı bir giriş yapmak istiyor. Vision Urbanaut adı verilen bu minivan şık bir tasarıma sahip. Üretici, Vision Urbanaut’un MINI markasını yeni bir yöne taşıdığını belirtmek istiyor. BMW ise mülkiyeti altında şimdiye kadar böyle bir araç üretmedi. Bununla birlikte gövde stili alışılmadık olsa da insanların MINI’den beklediği tüm görsel marka ipuçlarını içeriyor. Örneğin ızgaranın şekli ve yuvarlak farlar gibi.

Mini elektrikli otonom araç üzerinde yeniden tasarım parametreleri ele alındı. Henüz tasarım aşamasında olmasından dolayı fütüristik bir görüntüsü olabilir ancak gerçek üretime geçtiğinde bazı tasarım çizgileri iptal edilebilir.

Görünüşe göre MINI, bu konsepti öncelikli olarak otonom sürüşe odaklanarak tasarlamış görünüyor. İç mekanı, sürücünün kontrolü elinde tutmasına veya sürüşü yapan otomobil olmasına bağlı olarak farklı iki algoritma ile sunuyor. Direksiyon simidi gösterge paneline geri çekilebilir ve koltuk, sürücü arabayı gerçekten kontrol etmediğinde yeniden yapılandırılabilir.

BMW grup başkanı ise bu araç modeli hakkında aşağıdaki gibi bir açıklamada bulundu;

“Özel alanı kamusal alana kadar genişletin, tamamen yeni ve zenginleştirici deneyimler yaratın. “

Umarız bu araç tasarımı kısa süre içerisinde hayata geçirilir.