Neta Eureka 03, Tesla Model 3’ün Rakibi Olacak

Neta Eureka 03, Tesla Model 3’ün Rakibi Olacak

15 Kasım 2020 0 Yazar: emre ekici

2020 Pekin Otomobil Fuarı, birçok elektrikli otomobilin tanıtılmasına olanak sağladı. Özellikle Çinli firmaların damgasını vurduğu bu fuarda birbirinden çekici ve performanslı elektrikli otomobiller tanıtıldı. Tesla Model 3 rakiplerinden tutun da Tesla Roadster rakiplerine kadar birçok araç kullanıcılara sunuldu.

Tesla Model 3’e rakip olarak fuara getirilen bir araç dikkatleri üzerine çekti. Neta Eureka 03 konseptiyle kısa süre içinde yeni bir rakip bulabilir. Zarif bir Art Deco tasarımına sahip olan Eureka 03, U ve N01 crossoverlarından sonra elektrikli araç üreticisi Neta’nın üçüncü modeli olabilir.

CarNewsChina.com‘dan bir Facebook gönderisine göre Neta, biraz eski NEDC test protokolünü kullanarak 800 kilometrelik bir menzil olduğunu iddia ediyor. Küçük bir matematik kullanıp ayarlama yapıldığında EPA derecelendirmesinin hala etkileyici 559 km olduğunu tahmin ediyoruz. Karşılaştırma için arkadan çekişli standart bir Tesla Model 3, 430 km menzil ile derecelendirilirken, dört tekerlekten çekişli, uzatılmış menzilli varyant, EPA testinde 518 km yol kat etti.

Neta Eureka 03, 4 saniyede 100 km hıza çıkmaya aday durumda ve bu da Tesla Model 3’ten gayet başarılı. 189.0 inç uzunluğunda, 78.7 inç genişliğinde ve 55.1 inç yüksekliğinde (114 inçlik bir dingil mesafesinin üzerine dökülmüş) olan Neta konsepti uzun bir araç olarak tasarlandı. Keskin, Y şeklindeki farlar Polestar 2’de bulunanlara biraz benziyor ama çok daha büyük. Geniş, sivri uçlu alt ızgara, elektrikli bileşenler için soğutma sağlıyor. Yan profile hakim üçgen kaplamalar, beş kollu, plumeria şekilli tekerlek tasarımıyla güzel bir şekilde eşleşiyor.

Aracın diğer teknik özellikleri hakkında bilgimiz yok ancak kısa süre içerisinde kullanıcılar ile paylaşılacaktır. Ayrıca bu aracın 2022 yılında yollarda olması planlanıyor.