Nikola 2500 Adet Elektrikli Çöp Kamyonu Üretecek

Nikola 2500 Adet Elektrikli Çöp Kamyonu Üretecek

15 Eylül 2020 0 Yazar: emre ekici

Nikola firması elektrikli kamyonları ile ön plana çıkıyor. Firma Volvo gibi üreticiler ile büyük elektrikli araçlar pazarında kapışacak gibi görünüyor. Yakın zamanda açıklanan bir bilgiye göre toplamda 2500 adet elektrikli çöp kamyonu üretimi yapacak.

Nikola Corporation, ABD’nin en büyük atık toplama şirketlerinden biri olan Republic Services için 2.500 adet bataryalı elektrikli çöp kamyonu siparişini açıkladı.

Anlaşma, toplamda 5.000 adete kadar seçenek sunan minimum 2.500 araç için geçerli olacak; bu sipariş ABD’de şimdiye kadar gördüğümüz her şeyin çok ötesinde. Basın açıklamasına göre atık endüstrisindeki en büyük ve şu ana kadar yapılan tek sipariş.

Nikola Refuse kamyonları (görünüşe göre adı böyle olacak) Avrupa için bataryalı Nikola Tre kamyonunu temel alacak (piller, kontroller, invertörler ve e-aks dahil tüm paket). 

Nikola Refuse Kamyonu Özellikleri

  • 240 km menzile sahip olacak
  • 720 kWh’ye kadar pil seçeneği mevcut
  • 1.000 HP’ye kadar güç seçeneği

Nikola firması tarafından yapılan açıklamaya göre 1000 beygir gücünde bir araç geleneksel dizel ve doğalgaz karşıtlarından daha iyi performans göstermesi gerekiyor.

Firma 2022’de yol testlerine başlayacak ve 2023 yılında teslimatlara başlayacak. Çöp kamyonu segmenti, elektrifikasyon için mükemmel uygulamalardan biri olacak. Nikola‘nın projesine yakından bakacağız ve takip edeceğiz.