Nikola One Hidrojen Tırı Vs Tesla’nın Elektrikli Tır Kıyaslama

Nikola One Hidrojen Tırı Vs Tesla’nın Elektrikli Tır Kıyaslama

8 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Nikola firması genelde hidrojenli araçlar üzerinde faaliyetlerini sürdürmesi ile bilinir. Buna istinaden Tesla ise sadece elektrikli araçlar ile ilgilenmektedir. Bu iki firmada birbirine rakip olabilecek iki farklı tır tasarımı gerçekleştirdiler. Nikola ile Tesla‘nın bu iki tırının sizler için kıyaslamasını gerçekleştireceğiz.

Her iki tırın tasarımları kendisine özgü ve fantastik bir tasarım olarak yorumlayabiliriz. Teknik olarak kıyaslamasına ise ağırlıktan başlayalım. Her iki tır da 36.250 kg yük taşıma kapasitesine sahip. Ağırlık bakımından herhangi bir galip çıkmadı. Nikola’nın tırı 30 saniye içerisinde 100 km/s hıza ulaşırken Tesla ise kendi tırının 20 saniyede 100 km/s hıza çıkabileceğini iddia etti.

Nikola, Hidrojenli tırı için 800 km ile 1210 km arasında menzil sağlayabileceğini düşünüyor bunun aksine Tesla tırı ise 482 km ile 800 km arasında bir menzil değerine sahip olacak. İki farklı araç seçeneği ile kullanıcılar karşısına çıkılacak. Nikola’nın tırı için bir fiyat belirlenmedi ancak Tesla’mın 482 km menzile sahip olan tırının fiyatı 150.000 $ civarında olacak. 800 km menzile sahip tırın fiyatı ise 180.000 $ olacak.

Aracın güç aktarma özelliklerinden bahsedecek olursak, belki ikisi arasındaki en büyük ve belki de karar verme sürecinde en alakalı olan güç aktarma organıdır. Tesla Semi, tamamen elektriksel bir yaklaşım kullanırken Nikola One hidrojen yakıt hücresi sistemini kullanıyor. Elektrikli aktarma organlarının hidrojen yakıt hücresi teknolojisine göre bazı önemli avantajları vardır.

Diğer bir konu da hidrojen aktarma istasyonlarının kısıtlı olması. Menzil açısından iyi görünse de dünya üzerinde hidrojen aktarma yerleri henüz yaygınlaşmadı. Bunun aksine elektrik şarj noktaları durmaksızın yaygınlaşıyor. Örnek olarak Kuzey Amerika’da neredeyse tamamı Kaliforniya’da olmak üzere sadece 49 hidrojen yakıt istasyonu var. Ancak binlerce elektrikli araç şarj istasyonu mevcut.

Nikola One ve Tesla Semi Teknik Kıyaslama;