Nikola Tre Elektrikli Kamyon Kış Testi Analizi

Nikola Tre Elektrikli Kamyon Kış Testi Analizi

28 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli kamyon pazarı şu anda en az ürüne sahip pazar konumunda. Burada sadece Tesla’nın Tırı ve Nikola’nın tırı konuşulmaktadır. Fakat diğer üreticilerin de test ettiği veya henüz tasarım aşamasında olan ürünleri de mevcut. Elektrikli Kamyon pazarında Tesla’ya rakip olarak görülen Nikola firması da yeni tırı için test aşamalarına başladı. Nikola Tre elektrikli kamyon kış testleri görüntülendi ve etkileyici veriler ortaya çıktı.

Nikola firması geçtiğimiz kış ayında batarya testini gerçekleştirdi ve bu kış ayında da diğer komponent testlerini yapmış oldu. Nikola Tre elektrikli kamyon bie çekiciye bağlanmış ve üzerine de ağırlıklar yüklenmiş olarak gözlemlendi. Bu test bir menzil testi veya ağırlık taşıma testi olabilir. Bu görüntüler twitter hesabından da paylaşıldı.

Nikola’nın ABD’de halihazırda birden fazla Tre prototipi var, Driving Change’in en son üçüncü bölümünde (Ocak ayında kaydedildi), şirket Arizona’daki test tesisinde iki prototip sergiledi. Firma herhangi bir sansürleme hareketinden bulunmadı. Yani Tre modelini saklamadı veya basına kapatmadı. Herkes istediği şekilde görüntü alabildi.

Nikola tarafından gerçekleştirilen bu test için bir amaç elbetteki vardı. Bu testten geçen Tre modellerinden 14 adet daha üretilecek. Bu üretim IVECO fabrikasında gerçekleştirilecek. Yine sunulan bir videoda da Nikola Tre elektrikli kamyonun şarj gücü gösterildi ve 170 kW’a kadar şarj edildi. Bu şarjın ilerleyen zamanlarda kademeli olarak 350 kW noktasına getirileceği bilgisine sahibiz.

Peki Nikola tırının teknik özellikleri nasıldı ?

Nikola Tre elektrikli kamyon teknik özellikleri

  • Açıklanmayan bir test döngüsünde 400 km’ye kadar menzil
  • 720 kWh’ye kadar modüler akü sistemi
  • 480 kW sürekli güç çıkışı ve 1.800 Nm tepe torklu sistem çıkışı
  • 2 ve 3 akslı sabit versiyonlarda da mevcut olacak
  • Kentsel dağıtım ve belediye görevleri için 18 ila 26 ton arasında değişen ağırlık
  • Firmanın Kuzey Amerika ve Avrupa pazarında Tesla’nın ana rakibi olup olmayacağı veya satış yapıp yapmayacağı ise henüz belli değil. Nikola, üretimden sonra bu verileri yayınladıktan sonra sizlerle paylaşacağız.