NIO, Solid State Batarya Kullanacak

NIO, Solid State Batarya Kullanacak

12 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil pazarına istinaden batarya pazarı da canlılığını korumaya devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok batarya kimyası kullanıcılara sunuldu ancak hala günümüzde lityum demir fosfat bataryalar geçerliliğini korumaya devam ediyor. Gelecek yıllarda sodyum oksit, kükürt oksit, lityum titanat ve solid state bataryalar daha etkin olarak kullanılacak. Solid state batarya çalışmaları diğerlerine göre bir adım önde diyebiliriz çünkü birçok firma bu bataryalar üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

NIO firması da solid state batarya üzerinde çalışmalarını sürdüren firmalar arasında yerini aldı. NIO tarafından üretilen bu piller 360 Wh / kg kapasiteye sahip olacak ve 150 kWh paketli halleri ile kullanıcılara sunulacak.

150 kWh’lik paketlerin müşteri teslimatlarına 2022’nin dördüncü çeyreğinden itibaren başlayacağından eminiz yani bundan 2 yıl sonra kullanıcılara sunulacak. NIO, daha önce birçok batarya paketinin tanıtımını gerçekleştirdi. İlk olarak 2018’de 70 kWh pil ile başladı ardından 2019’da 84 kWh ve en son 2020’nin sonlarında 100 kWh versiyonlarını tanıttı.

Ayrıca araçlarının menzilleri ise bu batarya paketlerine göre şöyle sıralandı;

  • NIO ES8 – 850 km (528 mil) NEDC menzili
  • NIO ES6 – 900 km (559 mil) NEDC menzili
  • NIO EC6 – 910 km (566 mil) NEDC menzili

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni batarya tipi “iyi pil ömrü” ve “daha yüksek şarj verimliliği “ sözü ile kullanıcılara sunulacak.