OCPP Nedir ve Elektrikli Araba Kabulü Neden Önemlidir?

OCPP Nedir ve Elektrikli Araba Kabulü Neden Önemlidir?

10 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar ve elektrikli araba şarj istasyonları son yıllarda gelişme hızını artırmıştır. Bu nedenle elektrikli araba kullanıcıları bu araçlar ile ilgili terminolojileri gittikçe öğrenmeye başladılar. Tıpkı içten yanmalı motorlu araçlardaki silindir veya krank mili gibi terimleri herkesin bilmesi gibi. İleride de elektrikli araçlar ile ilgili bilinmeyen herhangi birşey kalmayacaktır. Son yıllarda, şarj istasyonu üreticileri ve şarj ağları, EV sürücülerine şarj hizmetleri sağlamanın daha kolay bir yolunu sunmak için birlikte çalışıyor. Bu gelişmeler, tüm şarj deneyiminin her zamankinden daha kolay ve daha uygun maliyetli olmasını sağlar. Peki Elektrikli araç şarjı dünyasındaki en son standart OCPP’dir. OCPP nedir ? Bu makalemizde açıklamaya çalışacağız.

OCPP NEDİR?

OCPP, Açık Şarj Noktası Protokolü anlamına gelir. Bu ücretlendirme standardı, Open Charge Alliance tarafından düzenlenir. Meslekten olmayanların terimleriyle, EV şarj istasyonları için açık ağdır. Örneğin, bir cep telefonu satın aldığınızda, bir dizi hücresel ağ arasında seçim yapma şansına sahip olursunuz. Bu, esasen şarj istasyonları için OCPP’dir.

OCPP’den önce ücretlendirme ağları (genellikle fiyatlandırmayı, erişimi ve oturum sınırlarını kontrol eder) kapatıldı ve site ana bilgisayarlarının farklı ağ özellikleri veya fiyatlandırması istemeleri durumunda ağları değiştirmelerine izin vermiyordu. Bunun yerine, farklı bir ağ elde etmek için donanımı (şarj istasyonu) tamamen değiştirmek zorunda kaldılar. OCPP’siz telefon benzetmesiyle devam edersek, Vodafone’dan bir telefon aldıysanız, onların ağını kullanmanız gerekiyordu. Turkcell’e geçmek istiyorsanız Turkcell’den yeni bir telefon almanız gerekiyordu.

OCPP ile site sahipleri, kuracakları donanımın yalnızca gelecek teknolojik gelişmeler için geleceğe hazır olacağından emin olmakla kalmaz aynı zamanda istasyonlarını yöneten en iyi şarj ağına sahip olduklarından emin olabilirler.

OCPP 1.6 VE OCPP 2.0.1 ARASINDAKİ FARK NEDİR?

2015 yılında kabul edilen OCPP 1.6 , açık ağ oluşturma ve yük dengeleme yönetimi desteği gibi bir dizi başka özelliği içerir. Yük dengeleme, site ana bilgisayarlarının tek bir devre kullanırken birkaç şarj istasyonunu birbirine zincirleme bağlamasına izin verdiği için harika bir özelliktir. Şarj istasyonları, kaç EV sürücüsünün takılı olduğuna bağlı olarak devreyi akıllıca paylaşır. Yük dengeleme, 2-4 şarj istasyonu için yalnızca tek bir devreye ihtiyacınız olduğundan kurulum maliyetlerini düşürmenin harika bir yoludur.

Öte yandan 2020’de kabul edilen OCPP 2.0.1, OCPP 1.6’daki her şeyi ve çok daha fazlasını içerir. Gelişmiş işlem işleme ve ek güvenlik gibi yeni özellikler, ücretlendirme deneyimini daha da iyileştirir.

En önemlisi, tak ve şarj adı verilen bir özellik, şarj deneyimini büyük ölçüde iyileştirir. Erişim ve faturalandırma, şarj cihazı ile araç arasında sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Tak ve şarj et ile kredi kartını kaydırmaya, RFID’ye dokunmaya veya akıllı telefon uygulamasına dokunmaya gerek yoktur. Aslında Tesla bunu şarj istasyonlarıyla uzun yıllardır yapıyor.

HANGİ ŞARJ AĞLARI OCPP’YE ÖZELDİR?

Enel X, Amp Up, Greenlots ve EV Connect gibi şarj ağları OCPP özelliğine sahiptir. Bu ağlar, site ana bilgisayarlarının kendi özel gereksinimlerine uyan ağı seçmesine olanak tanır. Ek olarak bu ağlar, daha fazla özelliği etkinleştirmek için toplu olarak en son OCPP sürümüne güncellenir. Ayrıca OCPP ağlarına sahip hesapları olan EV sürücüleri, faturalandırma ve erişim kolaylığı için diğer OCPP ağlarında dolaşabilir.

HANGİ ŞARJ AĞLARINDA OCPP YOKTUR?

Genişleyen Tesla Supercharger ağı gibi şarj ağlarında OCPP bulunmaz. Bunun yerine kapalı ağlar olarak kabul edilir. Donanım ve yazılım kilitlenir. Site ana bilgisayarları ağları değiştirmek isterse donanımı da değiştirmeleri gerekir. Ayrıca OCPP olmayan bir ağ EV sürücülerinin faturalandırma ve erişim kolaylığı için mevcut OCPP ağ hesaplarını sorunsuz bir şekilde kullanmasına izin vermez.

Bununla birlikte Tesla Supercharger Ağı hala endüstrinin altın standardı olmaya devam ediyor. Aslında Alternatif Yakıt Veri Merkezi’ne göre Şubat 2021 itibarıyla Tesla, pazarın yaklaşık %25’ini oluşturan açık ara en popüler DC Hızlı Şarj ağıdır. Ayrıca Tesla Supercharger Ağı, istasyon başına çok sayıda fişe sahip olmasıyla da bilinir. Ortalama olarak Tesla Supercharger istasyonlarında istasyon başına 9,9 fiş bulunurken, diğerlerinde istasyon başına 1,9 fiş bulunur.

Ayrıca Tesla, Supercharger’larından bazılarını yavaş yavaş diğer otomobil üreticilerine açmayı planlıyor. Haberler yakın zamanda Tesla’nın Norveç’te iki ve İsveç’te altı kamuya açık Supercharger açacağı ortaya çıktı. Tesla, Süper Şarj Cihazlarını diğer şarj ağlarının yanına yerleştirmeye başladı. Bununla birlikte Tesla, OCPP’yi düzenleyen Açık Ücret İttifakı’nın bir katılımcısı olarak listelenmiyor.