Opel Manta-e Elektrikli SUV Üretime Girecek

Opel Manta-e Elektrikli SUV Üretime Girecek

4 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

Opel firmasının Vauxhall-e modelinden sonra kendi markası ile üreteceği bir SUV olabileceğini daha önce belirtmiştik. Ancak firmadan bu konu ile ilgili bir teyit gelmemişti ve kısa süre önce yapılan açıklamaya istinaden Opel Manta-e adında bir Crossover Coupe tarzında model ile karşımıza çıktı. Bu aracın üretimine onay verildi ve firma kısa süre içerisinde bu aracı üretecek.

Alman üretici Opel, elektrikli otomobil gününde bu duyuruyu gerçekleştirdi. Manta isim plakasına sahip olarak sunulacağını açıkladı. Açıkçası, Manta’nın üçüncü gelişi, Manta-e adlı bir elektrikli otomobil şeklinde olacak ve Opel / Vauxhall CEO’su Michael Loscheller’in onayladığı gibi 2020 ile 2030 yılı ortasında gerçekleşecek. Opel’in YouTube kanalında yayınlanan bir videoda yönetici, gelecekteki üretim EV’nin Manta-e olarak adlandırılacağını ve 2020’lerin ortalarında seri üretime gireceğini de söyledi.

Manta-e hakkında başka bir ayrıntı açıklanmadı ancak Stellantis’in 8 Temmuz’da duyurduğu dört elektrikli araç platformundan birine dayanacağından emin olabilirsiniz. Farklı batarya kapasitesi ve farklı menziller ile sunulacak, sırasıyla 104 kWh pilden 700 kilometre ve 118 kWh pilden 800 km menzile kadar bir seçeneğe sahip olacak.

Diğer iki platform ise STLA Small (500 km) ve STLA Frame (800 km) ile sunulacak.

Uzunluk, genişlik ve bileşen paylaşımında yüksek düzeyde esneklikle tasarlanan bu platformlar, motor, dişli kutusu ve invertörü birleştiren toplam üç elektrikli sürücü modülünü (EDM) barındıracak. EMD’ler önden çekişli, arkadan çekişli, dört tekerlekten çekişli ve 4xe için yapılandırılabilir.

Opel Manta-e Elektrikli SUV Teknik Özellikleri

  • Farklı kasalara göre 500 km, 700 km ve 800 km menzil seçenekleri yer alacak
  • 104 kWh ve 118 kWh batarya kapasiteleri olacak
  • Dört tekerden çekiş özelliği yer alacak
  • Üç elektrik motor sürücüsü yer alacak
  • önden çekişli, arkadan çekişli, dört tekerlekten çekişli seçenekleri ile sunulacak