Oteller Elektrikli Otomobil Şarjı İçin Müşterileri Nasıl Çekebilir ?

Oteller Elektrikli Otomobil Şarjı İçin Müşterileri Nasıl Çekebilir ?

14 Eylül 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için şarj operasyonu son derece önemlidir. Az yapılan veya hiç yapılmayan bir şarj işlemi aracınızla birlikte yolda kalmanıza neden olabilir. Bir başka durum da yapılamayan bir şarj işlemi seyahatinizi yarıda bırakacaktır. Çoğu elektrikli otomobil kullanıcısı seyahat edeceği konum için şarj istasyonu araması yapar ve en yakın şarj istasyonlarının olduğu yerlerde konaklama tercih eder. Aslında otellerde şarj seçeneği olsa konaklama ile birlikte şarj işlemi de gerçekleştirilir ve oteller bu şarj işleminden ciddi para kazanabilir. Otellerde şu an neden şarj istasyonu yok ? Oteller nasıl şarj istasyonu kurabilir ve müşterileri nasıl çekebilir bu yazımızda değineceğimiz konu bu olacak.

Eğer bir Tesla aracınız var ise Avrupa’da çok sayıda süper şarj istasyonu bulup şarj işlemini yapabilirsiniz. Bulamazsanız bile yakınlarda veya bir yakıt istasyonunda şarj istasyonu göreceksiniz. Türkiye için bu durum pek kolay olmayacaktır. Süper şarj istasyonu bulamayacaksınız ve Ankara’dan daha doğuda DC şarj bulamayacaksınız. Yapmanız gereken ilk şey konaklama yerinde yani otellerde şarj istasyonu var mı buna bakacaksınız. Yok ise en yakın şarj istasyonuna göre konaklama ayarlayacaksınız. Oteller ise bu sorunu çözerse kazanç daha da fazla olacaktır. Oteller nasıl bu işi yapacak ayrıntılara inelim.

Elektrikli Otomobil Şarjı için Müşteri Çekin

Otellere elektrikli otomobil şarj istasyonları kurmanın en büyük yararı, EV sahiplerini çekebilmeleridir. Açıkçası, birisi bir Tesla veya konuyla ilgili herhangi bir elektrikli araba ile seyahat ediyorsa şarj istasyonlarıyla donatılmış bir otelde kalmaya zamanın gerisinde kalmayan otellerden daha fazla motive olurlar.

Bir otelde gece boyunca şarj etmek, bir konuk tekrar yola çıkmak için otelden ayrıldığında şarj olma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. ABD’de AFDC başına 20.000’den fazla Tesla şarj bağlantı noktası olsa da bir otelde gece şarj etmek yoldayken yapmaktan çok daha uygun. Bu, EV topluluğunun tüm üyeleri için geçerlidir. Aynı durum Türkiye için de kullanılabilir. Gece şarj etmeyi müşteriler daha cazip bulacak ve otelinizde hem konaklama hem de şarj ihtiyaçlarını görecekler.

Bu 30 dakikalık (veya daha fazla) zaman tasarrufu, belirli otel misafirleri için çok yüksek bir değere sahip olabilir. Ve bu özellikle uzun mesafelere seyahat etmenin mümkün olduğunca akıcı hale getirilmesi gereken aileler için yararlıdır.

Otellerdeki EV şarj istasyonları, havuzlar veya fitness merkezleri gibi başka bir olanaktır. EV’nin benimsenme oranları katlanarak artmaya başladığında, müşteriler er ya da geç bu olanağın her otelde olmasını bekleyecekler.

Gelir Getirecek Projeler Yapın

Otellere EV şarj istasyonları kurmanın bir başka faydası da gelir getirebilmesidir. Şarj istasyonlarının kurulmasıyla ilgili ilk ön maliyetler ve devam eden ağ ücretleri olsa da, sürücülerin ödediği ücretler bu yatırımı dengeleyebilir ve hatta bir miktar site geliri sağlayabilir.

Tabii ki, ne kadar şarj istasyonunun büyük ölçüde kâr edebileceği bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, bir otelde ücretlendirmenin değeri, gelir getirici bir işlem yaratabilir. Ayrıca farklı projeler ile (wireless charging veya promosyon şarj gibi) gelir getirisi artırılabilir.

Sürdürülebilir Hedefleri Destekleyin

Çoğu otel, aktif olarak sürdürülebilirlik hedefleri arıyor – LEED veya GreenPoint dereceli sertifika almak istiyor. EV şarj istasyonlarının kurulması yardımcı olabilir.

EV şarj istasyonları, hava kirliliğini ve sera gazlarını azalttığı kanıtlanmış elektrikli arabaların benimsenmesini destekliyor. Ek olarak, LEED gibi birçok yeşil bina programı, EV şarj istasyonları için puan verir.

Otel zincirleri için yeşil kimlik bilgilerini göstermek, kendisini rekabetten ayırmanın başka bir yoludur.

Oteller Mevcut İndirimlerden Faydalanabilir

Otellerde kurulan şarj istasyonları için teşvikler ve belirli KDV indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Sanayi Bakanlığının teşvikleri ve bu konuda öncelikli alan olarak benimsemesi cebinizden kurulum için daha az maliyetin çıkmasına neden olabilir. Ve muhtemelen EV şarj istasyonları için mevcut indirimler sonsuza kadar sürmeyecek. Şu anda, çeşitli devlet kurumları, elektrikli otomobillerin benimsenmesini teşvik etmeye yardımcı olmak için EV şarj istasyonları indirimlerine sahiptir. Yeterli şarj istasyonları olduğunda, indirimlerin ortadan kalkması muhtemeldir.

Şu anda, oteller sayısız mevcut indirimlerden yararlanabilir. Bu indirim programlarının çoğu toplam maliyetin yaklaşık %50 ila %80’ini karşılayabilir. Dolar açısından, bu (bazı durumlarda) 15.000 ABD Dolarına kadar çıkabilir. Zamana ayak uydurmak isteyen oteller için bu cazip indirimlerden yararlanmanın tam zamanı, çünkü bunlar sonsuza kadar geçerli olmayacak.