Otonom Elektrikli Otomobil REE Firması Tarafından Üretildi

Otonom Elektrikli Otomobil REE Firması Tarafından Üretildi

7 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Son zamanlarda elektrikli otomobiller ile birlikte otonom araç teknolojisi de basında yer almaya başladı. Özellikle Tesla tarafından araçlarına entegre edilen otonom sürüş, diğer firmalarında bu alanda çalışma yapmalarını sağladı. REE firması da bu gelişime ayak uyduran firmalardan birisi. En son Frankfurt fuarında karşımıza çıkan bu otonom araç farklı bir üretim platformu ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Firma şu aşamada sadece prototip araçlar üretti ve test periyotlarına devam ediyor. Satış ile ilgili ise henüz bir bilgi bulunmuyor. REEcorner ve REEboard adı verilen elektrikli platformda üretilecek olan bu araç dikkatleri üzerine çekecek gibi duruyor.

Peki REEboard ve REEcorner ne demek bunlara bir bakalım. Daha önce de söylediğimiz gibi REEcorner başlangıçta asfalt düzensizliğinin neden olduğu frenleme, direksiyon, itiş ve emici etkiler için tekerlek içi bir çözüm olarak sunuldu. 

Yukarıdaki resimde görülebileceği gibi elektrik motorunun yerleştiği alan sadece civatalar ile korunuyor ve sökülüp takılması sadece 15 dakikanızı alıyor. Otonom araçta bu özellik çok kullanışlı olarak nitelendiriliyor.

Peki bu otonom araç nasıl çalışıyor ? Otonom platform üzerine entegre edilmiş bir kupa olarak düşünebilirsiniz. Her tekere 20 kW gücünde asenkron indüksiyon motoru yerleştirilmiş olup nominal bir batarya kapasitesi yerleştirilmiştir. Kupayı gerek 6×6 bir kamyonet ile değiştirebilirsiniz gerekse bir minibüs yapabilirsiniz.

Bu otonom aracın en önemli özelliği kupasının değişmesi ve istediğiniz gibi özel işlerde kullanabilmenizdir. Sadece alt platformu özel üretim. Yüksek çekiş gücü ve performansı her türlü işin altından kalkmasına yardımcı oluyor.

Aracın maksimum ağırlığı 850 kg ve 720 Beygir güce sahip olabiliyor. Tasarım özellikleri incelendiğinde birincisi bir minivan gibi görünen 4.70 m uzunluğunda bir sedan, 2.81 m (110.6 inç) dingil mesafesine, üç koltuk sırasına, iki kapıya, yarı aktif süspansiyona, 660 km menzile sahip bir RWD olarak görebilirsiniz.

İkincisi ise bir taksi biçimli ve üçüncüsü bir 6×6 pick up biçimli. Uzunluk ve genişlikleri platformun sabit kalması ile birlikte aynı olacaktır. Firma umarız kısa süre içerisinde elektrikli araç sektöründe etkin olur ve diğer firmaların dikkatini çekmeyi başarır.