Özel Amaca Yönelik Tasarlanmış BYD D1 (DİDİ) Tanıtıldı

Özel Amaca Yönelik Tasarlanmış BYD D1 (DİDİ) Tanıtıldı

10 Ocak 2021 0 Yazar: emre ekici

Çin’in mobil ulaşım ve yerel hizmetler platformu Didi Chuxing ve BYD ortaklığında özel amaca yönelik, çağırılabilen ve kişiselleştirilebilen araç modelleri tanıtılmaya başlandı. BYD D1 adı verilen bu araçlar kısa çıkıntılara, kolay ve güvenli erişim için sürgülü arka kapılara ve geleneksel arabalara göre arkadaki yolcular için daha fazla bacak boşluğuna sahip olarak üretilecek. Araç önemli olan bazı özelliklere sahip. Bu özellikler aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

BYD D1 Özellikleri

 • Otomatik Acil Durum Freni (AEB), Şeritten Ayrılma Uyarısı (LDW) ve Yaya Çarpışma Uyarısı (PCW) dahil, sınıf üstü üretici güvenlik ayarlarına sahip L2 Destekli Sürüş sistemi.
 • Tam bir Sürücü İzleme Sistemi (DMS), güvenlik uyarıları ve yanıt işlevlerine sahip bir direksiyon simidi ve DiDi’nin yüz ve nesne tanıma teknolojisini kullanan bir AI ses ve video izleme ve analiz sistemi dahil olmak üzere DiDi’nin sürüş güvenlik yenilikleri.
 • “DiDi Akıllı Sürücü” olarak adlandırılan D1, insan sürücü ile bir gösterge paneli pedi, yerleşik bir ses asistanı ve akıllı direksiyon simidi aracılığıyla etkileşime giren hepsi bir arada bir sürücü yardım sistemi taşır. Smart Driver, sürücü doğrulama, teslim alma ve bırakmadan ödeme ve müşteri hizmetlerine kadar eksiksiz araç çağırma hizmet akışını entegre eder. Enerji yönetimi işlevi, gerçek zamanlı şarj ve bakım desteği sunar
 • Akıllı Sürücü, daha büyük operatörlerin operasyonel durumu izlemesine ve optimize etmesine yardımcı olan bir filo yönetim sistemi ile bağlantılıdır. DiDi, kaliteli sürücüleri güvence altına almak ve onlara kiralık araçlar, enerji hizmetleri ve finansal / sigorta desteği sağlamak için 3.000’den fazla leasing ve filo ortağıyla birlikte çalışıyor.

BYD D1, bir lityum demir fosfat batarya ile donatılmış olup 418 km menzile sahip olacak. Firma, bu aracın tüketimini 12,8 kWh / 100 km olarak öngördü. Bu hesaplara göre batarya kapasitesi tahmini olarak 50 kWh diyebiliriz. Aracın teknik özellikleri aşağıdaki gibidir;

BYD D1 Elektrikli otomobil özellikleri:

 • Menzil (tamamen elektrikli)
  NEDC: 418 km
  12,8 kWh / 100 km enerji tüketimi (NEDC)
 • pil kapasitesi Yok (muhtemelen yaklaşık 50 kWh)
  BYD Blade Pil, LFP kimyası, 140 Wh / kg (hücre düzeyinde)
 • 130 km / sa azami hız
 • 100 kW ve 180 Nm torklu en yüksek sistem çıkışı
 • ağırlık: 1.640 kg (toplam 2.015 kg)
 • Boyutlar: L: 4,390; G: 1.850; H: 1.650