Yüksek Güçlü Elektrikli Araç Şarj Soketi Tanıtıldı

Yüksek Güçlü Elektrikli Araç Şarj Soketi Tanıtıldı

1 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Hızlı şarj için gerekli olan elektrikli araç şarj soketi teknolojisi Phoenix tarafından güncellenmeye devam ediyor. Birçok firma bu alanda faaliyet gösterse de Phoenix teknolojik anlamda daha üstün bir konumda. Geliştirilen son ürün ise ultra hızlı şarj destekleyen araçlar için geçerli. Phoenix Contact, Kombine Şarj Sistemleri standardı (hem CCS1 hem de CCS2 versiyonları) için ultra hızlı şarj için hazır olan yeni CHARX hızlı şarj girişlerini sundu.

Elektrikli araç şarj soketi özellikleri

Bu yeni girişler, 250 kW’de (1.000 V’a kadar 250 A’ya kadar) sürekli DC şarjı kabul edebilirken geçici sınır (tepe) 500 kW’tır (500 A’ya kadar, 1.000 V’a kadar). Şirkete göre şu anda mevcut olan en yüksek şarj oranı bu oldu. Tabi ki bu evrensel şarj girişleri yalnızca DC hızlı şarj cihazlarından değil aynı zamanda AC’den (CCS1’de 20 kW’a kadar ve üç fazda CCS2’de 26,5 kW’a kadar) şarj sağlayacak.

Bu tip şarj soketi, ultra hızlı şarj ve 800 V pil sistemleri için tasarlanmış tüm bataryalı elektrikli araç modelleri için kullanışlı olacaktır.

Firma konu ile ilgili aşağıdaki açıklamayı basına sundu;

“CHARX CCS şarj girişleri, 95 mm2’ye kadar DC kablo kesitine sahiptir ve bu da daha yüksek güç sağlar. Şarj girişinin temel öğeleri, kablolar ve kontaklar arasındaki sıcaklık algılamayı ve bağlantı teknolojisini iyileştirmek için tasarlanmıştır. Araç, daha sonra sıcaklık değerlendirmesine dayalı olarak talep edilen şarj akımını dinamik olarak düzenleler. Önceki nesil CCS girişleri, araçta tehlikeli bir aşırı ısınmaya yol açtığı için araç tarafında daha yüksek güç sağlayamıyordu. “