Pil Değiştirme Sistemi İle Batarya Şarjı Nedir ?

Pil Değiştirme Sistemi İle Batarya Şarjı Nedir ?

2 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil bataryalarının belirli periyotlar ile şarj edilmesi gerekmektedir. Bu sayede elektrikli otomobilleri daha uzun bir süre kullanma şansı yakalayabilirsiniz. Bir elektrikli otomobilde batarya kapasitesi %10 noktasına geldiğinde en yakın bir şarj istasyonu ararsınız ve aracınızı gerek AC şarj gerekse DC hızlı şarj ile şarj edersiniz. Bu sayede yolunuza devam edersiniz. Ancak pil değiştirme sistemi adı altında da bir şarj seçeneğimiz mevcut. Bu seçenek daha çok elektrikli scooter modellerinde kullanılmaktaydı ancak yakın zamanda yapılan çalışmalar ile elektrikli otomobillerde de kullanılması muhtemel oldu.

California merkezli elektrikli araç pil değiştirme girişimi Ample, kısa süre önce bu teknolojisini basına açıkladı ve artık çok hızlı bir pil değiştirme sistemi ile kullanıcılar araçlarını şarj edebilecekler. YouTube elektrikli araç haber kanalı E For Electric’in sunucusu Alex Guberman, kısa süre önce kurucu ortaklar Khaled Hassounah ve John Desouza ile konuşmak ve şirketin planları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ample’ın genel merkezini ziyaret etti.

Firma yetkilisi “Ample CEO ve Kurucu Ortak, Khaled Hassounah” bu sistem ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı.

“Bir milyar insanı elektriğe taşımanın tek yolu, onu en azından gaz kadar basit olmasa da basit hale getirmektir. “

Pil değişimi, yukarıda bahsedilen Better Place ve ayrıca Tesla da dahil olmak üzere bir dizi şirket tarafından denendi. Ancak bugüne kadar başarılı bir pil değiştirme programı geliştiren ve uygulayan tek şirket, Çinli elektrikli araç üreticisi NIO olmuştur. Nio, toplamda 200 istasyon ile pil değiştirme pazarında lider durumda. Aslında NIO bu avantajını bozulan pillerden elde etti. NIO ES6 ve ES8 modellerinde meydana gelen batarya sorunlarından dolayı firma, bataryaların değişimine karar vermişti. Bu değişim sırasında NIO firması batarya değiştirerek şarj teknolojisini geliştirdi. Firma ayrıca 2021’in sonunda kullanımda olan 500 istasyonluk bir ağa sahip olmayı planlıyor.

Pil değiştirme sistemi nasıl çalışıyor ?

Ancak Ample’ın iş modeli NIO’lardan çok farklı. NIO’nun aksine Ample’ın pil paketleri modülerdir ve bir seferde pilin bölümlerini değiştirebilirler. Müşteri günlük sürüş için büyük bir bataryaya ihtiyaç duymuyorsa, tam paketin yalnızca bir kısmını alma seçeneğine sahiptir. Bir hafta sonu sürüşü için daha büyük bir pakete ihtiyaç duyuyorlarsa daha fazla sürüş menzili için bunu kurabilirler. Ample’a göre orta büyüklükteki bir araba 16 ila 20 modül kullanabilir. Kompakt bir otomobil yaklaşık 10 modüle ihtiyaç duyar ve büyük bir elektrikli araç kabaca bir ayakkabı kutusu boyutunda olan 30 kadar modül alabilir.

NIO’nun pil değiştirme istasyonları gibi Ample’ın istasyonları da taşınabilir ve siteden siteye oldukça kolay bir şekilde taşınabilir. İhtiyaç duyulan tek iş, izin verme ve şebeke ara bağlantısıdır.

Bu teknoloji ile birlikte artık pil olmadan araç siparişi verilebilir. Örneğin pilsiz bir Chevy Bolt EV sipariş edebilir ve araç için 10.000 $ daha az ödeyebilir ve ardından pilleri kiralamak ve pil değiştirme hizmetlerini kullanmak için Ample’a kaydolabilirseniz. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.