Pil (Batarya) Maliyetleri Nasıl Düşer ?

Pil (Batarya) Maliyetleri Nasıl Düşer ?

31 Mayıs 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar için önemli bir komponent olan bataryalar aynı zamanda elektrikli otomobillerin de fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Batarya maliyetinin yüksek olmadı direkt olarak aracın maliyetinin yükselmesini sağlıyor. Dolayısıyla firmaların araç maliyetlerini düşürmek için pil maliyetlerini düşürmeleri gerekiyor.

Benchmark Mineral Intelligence‘a göre elektrikli otomobil üreticilerinin maliyeti azaltmak için sadece pil üreticileri ile uzun dönemli anlaşma yapmaları yeterli olmayacak. Aynı zamanda madencilik işlerine de adım atmaları gerekir.

Elektrikli araçlar için sihirli sayı 100 $ / kWh maliyete ulaşmaktır. Bu maliyeti en aza indiren firma ucuz araç satışı gerçekleştirecektir. Fakat madenciliğin az olması ve sınırlı kaynak olması bu maliyetleri aşağı çekmeyi zorlaştırıyor.

Daha önceki haberlerimizde Temmuz 2019’da Tesla‘nın Endonezya’daki Daimler ve Volkswagen ile birlikte bir madencilik konsorsiyumu anlaşması yaptığını söylemiştik. Tesla’nın bir sonraki adımının muhtemelen zaten bu tatlı maliyet noktasında kendi pillerini üretmek olduğunu da biliyoruz. Benchmark Mineral Intelligence bu şeylerin birbirine bağlı olduğunu açıklıyor.

Şirkete göre lityum-iyon pillerin 100 $ / kWh‘ten daha düşük maliyetli olmasını sağlamanın tek yolu, talep ettikleri hammaddelerin kontrolünü sağlamak olacaktır. Emtialardan bahsediyor olsak da hammadde kaynağını kontrol eden üreticiler, bunun için sözleşmelere dayananlardan çok daha istikrarlı bir durumda olacaklardı.

Eğer bataryalar, elektrikli araçların çok önemli bir parçasıysa otomobil üreticileri, fiyatlarının istikrarlı olduğundan emin olmak zorundadır. Eski otomobil üreticilerinin yanmalı motorlarının ve şanzımanlarının maliyetlerini ve güvenilirliğini önemsediği gibi elektrikli araç üreticileri de ürünlerinin çekirdeği hakkında endişelenmelidir.

Dolayısıyla yakın gelecekte elektrikli araç satışlarının hız kazanmasıyla firmaların madencilik işine girdiklerini de görebiliriz. Bu sayede hem üretim hem satış anlamında daha istikrarlı bir yapıya sahip olacaklardır.