Plug-in Hibrit Otomobil Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Şarj Edilir ?

Plug-in Hibrit Otomobil Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Şarj Edilir ?

20 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller farklı sınıflara sahip olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu sınıflar genelde yakıt tipine göre benimseniyor. Elektrikli otomobiller için üç farklı sınıf yer almaktadır.

1- Full Bataryalı Elektrikli Otomobil

2- Hibrit Otomobil

3- Plug-in Hibrit Otomobil

Full bataryalı otomobil adından da anlaşılabileceği gibi bataryadan güç alan ve tahrik için elektrik motoru kullanan araçlardır. Günümüzde Tesla gibi markalar sadece bataryalı otomobil üretmektedir.

Hibrit otomobil ise hem içten yanmalı motora hem de elektrik motoruna sahip olan araçlardır. Hibrit araçlar harici şarj edilmezler. Bataryaları bir alternatör ile birlikte şarj olabilir. Diğer türlü de fren enerjisinden bataryalarını şarj edebilirler.

Bu yazımızda Plug-in Hibrit otomobillerden bahsedeceğiz. Plug-in hibrit otomobil hibrit otomobiller gibi hem elektrik motoruna hem de içten yanmalı motora sahip araçlardır. Hibrit otomobillerden farkı ise harici olarak bir kablo ile şarj olabilirler.

Plug-in hibrit otomobiller dünya çapında desteklenen ve harici şarj özelliği ile de şehir içi orta seviye menzile sahip olabilirler. BMW firması ise Plug-in hibrit araçlar için bilgilendirme videoları yayınlayarak bu araçları nasıl çalıştığını bizlere anlatmaya çalıştı.

Aşağıdaki videolarda bu araçların nasıl çalıştığına ve nasıl şarj edildiğine dair videoları bulabilirsiniz.