Polestar İçin İlk Kablosuz Yazılım Güncellemesi

Polestar İçin İlk Kablosuz Yazılım Güncellemesi

8 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Volvo firması Polestar ile elektrikli otomobil sektöründe aktif olmak istiyor ve pazarda iyi bir yere gelme amaçları içerisindeler. Bu sayede araçlarını güncellemeye tabi tutacaklar. Bu güncellemeden XC40 Recharge ve Polestar 2 etkilenecek. Bu güncelleme ile birlikte şarj ve menzil konusunda ilerleme kaydedilmesi ön görülüyor. XC40 Recharge ve Polestar 2, güncellemelerin tamamını kablosuz olarak uzaktan alacak ve güncelleme işlemleri tamamlanacak.

Kablosuz yazılım güncellemesi nedir?

Kablosuz yazılım güncellemesi elektrikli otomobil sektörü için ilk olarak Tesla tarafından kullanılan bir sistemdir. Dünyadaki tüm araçlar ve tüm modeller aynı anda uzaktan güncelleme paketini alabilir ve sistemler güncellenebilir. Bunun için sadece aracın 12V aküsünün yeteri kadar dolu olması gerekiyor. Tesla bu işi o kadar aktif yapıyor ki aracınız otoparkta veya bahçenizde park halinde iken bir anda canlanıp güncelleme alıp tekrar kapanabiliyor. Volvo firması da kendi araçları için ilk kablosuz yazılım güncellemesi paketini göndermeye hazırlanıyor.

Kablosuz yazılım güncellemesi ile birlikte hangi gelişmeler olacak ?

  • Aracın ana elektronik sistemleri için yeni bir temel yazılım olacak
  • Şarj hızında artış yaşanacak
  • Geliştirilmiş bir sürüş menzili sunulacak
  • Aracın bilgi-eğlence sistemine güç veren Android Automotive işletim sistemine yapılan güncellemeler yer alacak
  • Güvenlikle ilgili önemli bir tahrik hatası düzeltmesi yapılacak
  • Bluetooth bağlantısı, iklim zamanlayıcıları, aracın dijital kullanıcı el kitabı ve 360 ​​derece kamera gibi çeşitli öğelerde güncellemeler yapılacak

Kablosuz yazılım güncellemesi (OTA) neyi amaçlıyor ?

OTA güncellemelerinin tanıtımı, müşterilerin elektrikli Volvo’larında en yeni yazılımın ve yeni, güncellenmiş özelliklerin keyfini çıkarmak için artık bir atölyeyi ziyaret etmelerine gerek olmadığı anlamına geliyor.

Aynı zamanda, yeni bir Volvo’nun fabrikadan çıktığında artık en iyi durumda olmadığı ancak ek OTA güncellemeleri başlatıldıkça zaman içinde gelişmeye devam ettiği anlamına gelmektedir.