Porsche Taycan 4S Batarya Şarj Testi

Porsche Taycan 4S Batarya Şarj Testi

6 Temmuz 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerde uzun süre ve kesintisiz seyahat etmek için batarya şarj hızı çok önemlidir. Bunu sağlamak ve kullanıcıların uzun süre seyahat edebilmesini kolaylaştırmak için DC hızlı şarj sistemi geliştirildi. Tesle ve Porsche gibi firmalar bu süper şarj sisteminin öncüleri konumundadır. Tesla’nın 250 kW‘lık şarj gücü ve Porsche’nin 350 kW‘lık şarj gücü ileride şarj işleminin sadece dakikalar sürmesini sağlayacak.

Bu makalede ise Porsche Taycan 4S‘in batarya şarj hızının ne kadar olduğuna bakacağız. Aracın toplam batarya yükü 79 kWh olarak biliniyor. Bu test DC hızlı şarj cihazı ile gerçekleştirilecek.

YouTuber Bjorn Nyland tarafından gerçekleştirilecek olan bu testte 79.2 kWh batarya grubuna sahip olan Porsche Taycan baz alınacak. Kısa bir bilgi vermek gerekirse Porsche’nin diğer batarya grubuna sahip olan araç versiyonu için ekstradan 6.580 $ ödemeniz gerekiyor. Bu sayede batarya grubunu 93.4 kWh kapasiteye getirebilirsiniz.

Herneyse elimizdeki araç ile ilgili testlere başlayalım. Nyland, 350 kW Ionity şarj istasyonunda on dakika içinde % 2’den % 40’a çıktığı üç farklı şarj oturumu açtı. Şarj durumu % 80’e ulaştığında Taycan hala 100 kW güç kabul ediyordu. Bazı elektrikli otomobiller %80 noktasına kadar çok yüksek güce sahip olmayabiliyor. Taycan ise %80’den sonra bile 100 kW güç ile şarj olabiliyor.

Daha sonra 150 kW‘lık şarj istasyonunda test edilmek üzere Porsche götürüldü. Burada test gücü nominal olarak 120 kW oldu. Bunun sebebi ise bataryaların soğuk olması diye yorumlandı. Bu durum ile ilgili Porsche mühendisleri maksimum 270 kW şarj hızına ancak pilin en az 32 ° Celcius sıcaklıkta (90 ° F) olması durumunda elde edilebileceğini bildirdiler.

Son olarak kahramanımız 50 kW‘lık şarj istasyonunda Porsche Taycan’ı şarj etmeye başlıyor. Porsche Taycan pili 800 voltluk bir sistem iken Porsche’nin 400 voltluk şarj istasyonunda nasıl çalışabildiğini videoda açıklamaktadır. 

Porsche Taycan 4S’in batarya test videosunu ayrıntılı olarak izlemek için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.