Renault Enerji Depolama Sistemleri Çözümü

Renault Enerji Depolama Sistemleri Çözümü

12 Aralık 2020 0 Yazar: emre ekici

Enerji depolama sistemleri artık tüm firmaların çalışması gereken bir sistem haline geldi. Bu sistemler iki amaç için kullanılmaya başlandı. İlki şebeke ihtiyacının anlık olarak karşılamak, ikincisi ise geri dönüşüme gönderilen bataryaları değerlendirmek. Bu sistemler ilk olarak Tesla tarafından çalışıldı ve artık Renault firması da bu sistemler üzerinde çalışmaya başladı.

Renault, Avrupa’nın en büyük tamamen elektrikli otomobil üreticilerinden biridir ve çoğunlukla ZOE modelinden bilinmektedir ancak şirket aynı zamanda batarya enerji depolama sistemlerindeki yetkinliğini de artırmaktadır. En son Renault eWays etkinliğinde şirket, yeni ve eski (2. ömür) piller kullanılarak kurulacak yeni MWh ölçekli ESS sistemlerini duyurdu.

Fransa’da Douai’deki fabrikada Renault, 4,7 MWh’lik ilk Gelişmiş Pil Depolama sistemini kurdu (Nidec ile ortaklaşa). Benzer sistemler başka birkaç sahaya da kurulacak ve toplam kapasiteleri 50 MWh olacaktır. Firma aynı zamanda İngiltere’de de bu tür çalışmalarını sürdürmektedir. İngiltere’de E-STOR sistemlerini kullanıyor ve 360 kWh kapasiteye sahip bir enerji depolama sistemi kurmuş durumda.

Ayrıca daha büyük bir kurulum da olacak. Yaklaşık 1000 cycle pil ömrü olan 14,5 MWh (her biri 14,5 kWh gibi görünüyor). gücünde bir tesis te kurulacak.