Rivian Adventure Network DC Şarj Cihazı Özellikleri

Rivian Adventure Network DC Şarj Cihazı Özellikleri

14 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

DC şarj cihazı ile ilgili birçok çalışma sizlere sunduk. Özellikle Tesla’dan başlayan hızlı şarj istasyonları, Porsche ile devam etmiş ve artık uzun mesafeler için dc hızlı şarj cihazı teknolojisini her firma üretebilir duruma gelmiştir. Elektrikli araç üreticileri artık şarj istasyonlarının üretimini başka firmalara bırakmıyor kendi araçları için kendi şarj istasyonunu kullandırmaya başladılar. Bunların ilk örneği yine Tesla’dan geldi. Şimdi ise Rivian firması Rivian Adventure Network adı verdiği yeni şarj cihazını kullanıcılara tanıttı.

Rivian’ın bu şarj istasyonu ile birlikte ülke çapındaki hızlı şarj istasyonları ağının 300 kW DC şarj cihazları ve 11,5 kW AC şarj noktalarından oluşması bekleniyor. Firma, kendi forum sitesinde bu şarj istasyonlarını özellikle uzu n mesafe kat eden kullanıcılar için tasarladığını ve kurulumun dünya geneline yayılacağından bahsetti. İlk üretim şarj istasyonları Colorado, Salida için üretilecek ve buralara kurulacak.

Rivian DC şarj cihazı teknik özellikleri

  • 20 dakika içerisinde 225 km menzil sağlar
  • 300 kW şarj gücü ile donatılacak
  • 800V DC desteği sağlayacak.

DC şarj cihazı

Rivian tarafından tasarlanacak olan bu şarj istasyonu CCS Combo 1 fişli (SAE J1772 Combo) bir yapıya sahip olacak. Ayrıca bağımsız bir kutu içerisinde yer alacak ve bağımsız bir DC dağıtıcı ile donatılacak. Güç çıkışı 300 kW’a kadar (hem tepe hem de sürekli) olacaktır. Çıkış voltajı 200-920 V’tur. Maksimum akım 500 A iken, silisyum karbür güç elektroniği sayesinde tam güçte verimlilik % 94’ün üzerindedir. DC şarj cihazının görseli ve teknik özellikleri aşağıda sunulmuştur.

Rivian AC şarj cihazı

Rivian firması hem DC hem de AC şarj cihazı üretimi yapacak. Dolayısıyla hem şehir içi hem de şehirler arası yolculuk yapanların şarj ihtiyacını giderecek. Üretilecek olan AC şarj cihazı 11,5 kW (48 A, 240 V) tek fazlı SAE J1772 standardına sahip olarak kullanıcılara sunulacak.