Araçtan Araca Şarj (V2V) Nasıl Yapılır ?

Şarj İstasyonu emre ekici

Elektrikli otomobiller için şarj çok önemli bir parametredir. Aracın tam olarak şarj edilememesi seyehat halinde iken problem çıkarabilir. Bu türlü sorunlar ile iki şekilde baş edilebilir. İlki bir jeneratör bulup şarj etmek. Bunu daha önceki makalemizde anlatmıştık. Makalemize yeniden bakmak için burayı tıklayabilirsiniz. İkinci yöntem ise araçtan araca şarj teknolojisidir. V2V (Vehicle to vehicle) adı verilen şarj sistemidir. Bu sistemin geçerli olması için belirli standartların kabul görmesi gerekiyor.

Araçtan araca şarj şu şekilde yapılır. Bu sistemin asıl amacı iki elektrikli otomobili bağlamak için basit, kullanımı kolay ve düşük maliyetli bir çözümdür (biri bitmiş pil ve ikincisi yedek enerji ile). Her iki ucunda standart bir fiş bulunan, kablonun ötesinde herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan gerçek bir Araçtan Araç (V2V) şarj sistemi olacaktır.

Bazı varsayımlar yapalım:

  • Elektriği bir araçtan diğerine aktarmak için elektrikli otomobil bağlantı kabloları gerekir
  • Tüm otomotiv endüstrisi için tek bir iletişim standardı (tak ve çalıştır) gereklidir.
  • Herhangi bir ek cihaz olmadan elektrik almak / sağlamak için mevcut yerleşik güç elektroniğinin (her iki araçta) kullanımı yapılmalı
  • Her iki araçta mevcut şarj girişlerinin kullanımı gerekir
  • Elektrikli otomobil jumper kablosunu bagajda kolayca taşıyabilmek için düşük maliyetli, düşük güçlü, hafif fişler / kablolar kullanın

Her iki aracı yanyana getirmeniz gerekir. Kabloların esnek şekilde bırakılması gereklidir. Daha sonra enerji aktarımı yapabilirsiniz. Enerji aktarımı yaparken şunlara dikkat edilmesi çok önemlidir.

1- Şarj için AC kablolar seçilmeli.

2- DC kabloya ihtiyacımız yok. Çok yüksek bir güce ihtiyacımız olmadığından (temel çözümde 7 kW, 11 kW gibi daha fazla seçeneğe sahip 2-3 kW yeterli olacaktır), bu yüzden gerçekten DC kullanmaya ihtiyacımız yok. Özellikle DC fişleri daha pahalı, daha büyük ve daha ağır olduğu için DC seçeneğini eliyoruz.

3- Teknik standart / çözüm en kısa sürede otomotiv endüstrisi tarafından belirlenmelidir. (bu madde üreticiler için geçerli)

4- Bagajınızda daima bu kabloları bulundurmanız gerekmektedir.

Araçtan araca (V2V) şarj için gerekli videoyu da aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir