CHAdeMO Firması, CHAdeMO 3.0 Protokolünü (ChaoJi) Tanıttı

Şarj İstasyonu emre ekici

Japon CHAdeMO Derneği, CHAdeMO protokolünün (CHAdeMO 3.0) ChaoJi projesi kapsamında Çin’in GB / T standardı ile uyumlu yeni bir versiyonunu duyurdu. CHAdeMO ve GB / T‘yi tek bir çözümde birleştirmek üzere CHAdeMO Derneği ve Çin Elektrik Konseyi (CEC) tarafından geliştirilmekte olan ChaoJi yüksek güçlü DC şarj standardı için ilk yayın olma özelliğine sahiptir.

Bu protokol kapsamında şarj gücü biraz daha yükseltilmiş oldu. Çin’in GB / T protokolü, maksimum 600A akıma izin verecek. ChaoJi, çok daha düşük ağırlık ve daha küçük boyut için yeni bir fiş, yeni giriş, sıvı soğutma teknolojisi ve kilitleme mekanizmasının konektörden araç tarafına çıkarılmasıyla yepyeni bir tasarım ile kullanıcılara sunulacak.

Toplamda 500 kW ve 600 Amperlik güç sunulacak. Ancak gelecekte hedef 900 kW değerine ulaşmaktır. Yani 600 amper ve 1500V gibi bir yapıya ulaşma hedeflenmiştir.

Peki önceki nesil şarj soketleri ile uyumluluk nasıl olacak ? Özel bir adaptör yardımı ile önceki sürümler ile entegre edilip kullanılabilecek. Aşağıdaki yapı ile kullanımı mümkün olacaktır.

CHAdeMO 3.0 sisteminin test edilme süresi 2020 yılı boyunca ön görüldü. Seri üretime geçiş ve elektrikli otomobillerde kullanımı ise en erken 2021 yılı için ön görümektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir