FCA Grup Araçtan Şebekeye Şarj Sistemi Çalışmalarına Başladı

Şarj İstasyonu emre ekici
sponsorlu reklam

Elektrikli otomobiller için birçok şarj sistemi şu an firmalar tarafından hali hazırda çalışılmaktadır. Bunlardan en önemlileri V2V ve V2G’dir. V2V, araçtan araca şarj sistemi ve V2G ise araçtan şebekeye şarj sistemidir. Bu sistemler enerji ihtiyacı oluştuğunda aracın bataryasındaki enerjiyi kullanmaya yönelik sistemlerdir. Daha doğrusu elektrikli bir aracın gece şarj olmasını gündüz şarj transfer etmesi sağlanıyor. Bu şekilde de maliyetler düşürülüyor. FCA’nın çalıştığı sistem talep üzerine 25 MW‘a kadar güç sağlayabilecektir.

Fiat Chrysler Automobiles ( FCA ), bu projeye 2019 Ekim ayında başlamış ve koronavirüs salgını ile birlikte ara vermişti. Normalleşme süreci ile birlikte yeniden bu konuyu ele alan firma ARGE çalışmalarını kararlılıkla sürdürecek.

Bu projedeki asıl amaç 2021 yılı sonuna kadar 700 elektrikli otomobil için 25 MW’a kadar düzenleyici kapasite sağlayabilecek (sahada 5 MW‘lık güneş paneli kapasitesinin üzerinde) iki yönlü bir şarj sistemi kurmaktır.

Normal şarj işleminde araçlar sisteme bağlanır ve şarj olur. Ancak bu sistemde enerjilerini geri gönderme de söz konusudur. Yani otomobil hem tüketici hemde üretici durumunda olmak zorundadır.

Mirafiori kompleksi içerisinde yürütülen bu çalışmada ilk hedef 64 adet elektrikli otomobili sisteme dahil etmek ve çalışmasını incelemektir. Basın açıklamasına göre bu şarj sistemi CHAdeMO veya CCS Combo 2 standartlarına göre yapılacak.

FCA Grup, bu çalışmada başarılı olurda toplamda 8500 adet elektrikli otomobilin ihtiyacını sağlayacak yeni bir sistemi daha hayata kazandıracak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir