Koronavirüs Zamanında Hızlı Şarj Kullanıldı Mı ?

Şarj İstasyonu emre ekici

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ile birlikte fosil yakıtlı araçlar kullanılamaz hale geldi. Elektrikli araçların kullanımı ile birlikte temiz çevrenin farkına varan kullanıcılar, elektrikli otomobillere yönelmeye başladı. Peki bu süreçte yani pandemi döneminde elektrikli arabalar için kullanılan süper şarj cihazları ne aşamada kullanıldı ? Bu makalemizde kullanım oranlarından bahsedeceğiz.

Süper şarj istasyonları daha çok Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika gibi yerlerde etkin biçimde kullanılıyor. Pandeminin bu ülkelerde yaygın olması tabi ki şarj istasyonlarının çalışmasını da etkilemiş oldu. Mart 2020’de şarj istasyonu için kullanım oranlarının %70 düştüğü tespit edildi. Hollandalı Fastned firması kendi hızlı şarj istasyonlarından aldığı bu verileri kamu ile paylaştı.

Tesla açısından bakılacak olursa Supercharger istasyonlarına ait grafikleri şirket CEO’su Elon Musk kullanıcılar ile paylaştı. Aşağıdaki grafikte son 12 ayda Tesla Supercharger ağı için maksimum kullanım yüzdesi olarak küresel kullanım verilerini açıklandı.

Grafiğin açıklamasını aşağıdaki gibi bulabilirsiniz.

  • NAM (kırmızı): Kuzey Amerika
  • EMEA (siyah): Avrupa (çoğunlukla), Orta Doğu, Afrika
  • Çin (gri): Çin
  • APAC (sarı): Asya Pasifik (Çin hariç)

İlk olarak Ocak ve Şubat aylarındaki kullanım oranlarının azalmasına baktığınızda burada pandeminin yeni başladığını anlayabiliyoruz. Ancak Nisan ayına geldiğimizde kullanımın dip yaptığını görebiliriz. Mayıs ayı için ise normalleşme süreci başlangıcı olarak kabul ediyoruz ve kullanım oranının arttığını anlayabiliyoruz.

Pandemi Çin’de erken dönemde oldu ve erken bittiği için Çin’de işler şu an iyi gidiyor. Eğer 2.dalga gelmez ise kullanım oranı artışı yaşayabiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir