Siemens Tarafından Kurulan Yeni Şarj Sistemleri

Şarj İstasyonu emre ekici

Siemens firması kendi elektrikli araçları için yeni bir şarj altyapı güncellemesi yapacağını duyurdu. Siemens bu hafta Almanya’nın kendi pazarında elektrikli otobüsler için iki büyük şarj altyapısı projesi açıkladı. Piyasada elektrifikasyon ve rekabetle uğraşan başka bir büyük şirketi görmek gerçekten harika oldu. Siemens gibi firmanın bu sektöre adım atması ile birlikte kaliteli işler çıkacağı çok açık.

Proje çalışmaları ilk olarak Leipzig’de başlayacak. Burada yer alan 21 adet VDL elektrikli otobüs filosu için şarj istasyonu ve altyapısı kurulumu gerçekleştirilecek. Yapılacak olan çalışma aşağıdaki gibidir;

 • 21x 100 kW Sicharge UC 100 depo hızlı şarj cihazı (toplam 2,1 MW)
 • 5x 450 kW Sicharge UC 600 fırsat şarj cihazları (yerleşik pantograf versiyonu)
 • Firma tarafından yapılan açıklamaya göre her bir şarj ünitesi için 100 kW‘lık güç sağlanacak. Sicharge UC 100 şarj ünitesi kullanılacak ve geceden sabaha kadar şarj işlemi tamamlanacak. Şarj işlemi bir pantograf sayesinde yapılacak. Araç üzerine indirilen pantograf sistemi ile aracın şarj işlemi başlatılacak.

  İkinci proje ise Nürnberg’de start aldı. Burada Sicharge UC 200 şarj cihazı kullanılacak ve toplamda 150 kW şarj cihazı başına güç sağlanacak. Bu şarj cihazlarının enerji beslemesi ise çatılara monte edilen güneş panelleri ile gerçekleştirilecek.

  Sosyal Ağlarda Paylaş

  {emre ekici}

  Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir