Yol Yardımı için Mobil DC Hızlı Şarj Cihazı

Şarj İstasyonu emre ekici

Elektrikli otomobiller için yol yardım stratejilerinde gelişmeler yaşanıyor. Bataryası biten bir araç ile ilgili yapılacak ilk konu şarj etme yöntemi belirlemektedir. Bu kapsamda mobil hizmetler devreye giriyor.

Lightning Systems tarafından geliştirilen mobil yol yardım araçları, elektrikli otomobiliniz yolda kalınca size yardıma gelecektir. Lightning Mobile DC adı verilen bir römork yardımı ile şarj işlemini sağlayacaktır.

Yol yardım aracı üzerinde bulunan 80 kW DC‘ye (CCS1) kadar güç çıkışı ve 192 kWh dahili pil enerji deposu yalnızca uzun menzilli elektrikli otomobiller için değil aynı zamanda kamyonlar ve otobüsler gibi daha büyük araçlar için de yeterli görünüyor.

Yol yardım aracı üzerinde bazı ufak değişiklikler de yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak 19,2 kW‘a kadar AC Seviye 2 çıkışı da olabilir. Giriş ise 18 kW‘a kadar AC Seviye 2‘dir. Bu nedenle tam bir şarj 10 saatten fazla sürecektir. Anlaşıldığı üzere yol yardım aracının üzerinde de bataryalar mevcut ve bu bataryaları şarj etmek zorundasınız. Daha sonra yolda kalan araca enerji aktarımı gerçekleştirilecektir.

Transit 350HD kargo minibüsü üzerinde bulunan bataryalar tamamen sıvı soğutmalıdır. Filoların çalışması için uygun çeşitli şarj konnektörleri ile donatılmıştır. Ayrıca bu araç bir enerji depolama sistemi olarak ta kullanılabilir. Araç hakkında ayrıntılı teknik döküman ise aşağıdaki gibidir;

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir