Şebekeye Göre Optimize Edilmiş Şarj İşlemi

Şebekeye Göre Optimize Edilmiş Şarj İşlemi

18 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

Şarj istasyonları ve elektrikli otomobil teknolojisi ile birlikte her evde artık şarj işlemi olacak ve bu da sisteme büyük bir yük getirecek. Dolayısıyla elektrikli otomobil devrimi ile birlikte güç altyapılarının da gelişmesi gerekecek. Audi firması alt yapı sorunlarının çözümüne kadar kendi bünyesinde bir çözüm üretti. Smart Meter Gateway (SMGW) ile şebeke operatörleri, bizi “karanlıktan” kurtarmak için şarj istasyonlarını duraklatabilecek.

Şarj istasyonları ile şebeke operatörü arasında yoğun talep dönemlerinde şarjın durdurulmasını / ertelenmesini talep edebilen bir iletişim katmanı kullanılacak. E-tron da dahil olmak üzere bazı elektrikli araçlar 11 kW veya 22 kW’da şarj edebileceğinden birden fazla araba şebeke üzerinde önemli bir zorlanmaya (veya durakladığında rahatlamaya) neden olabilir.

Teorik olarak dinamik yönetim, şebekenin aşırı yüklenmesini önleyerek talebi mevcut altyapının sınırları içinde tutmaya izin vermelidir. Durum normale döndüğünde şarj seansı devam edecektir.

Audi tarafından yapılan açıklamaya göre bu özellik alt yapılar kuruluncaya kadar desteklenmeli ve bir an önce hayata geçirilmeli. Firma tarafından konu hakkında yapılan açıklama ise şu şekildedir;

Şarj prosedürünün dinamik yönetimi, elektrikli otomobil ve şebeke operatörü arasındaki hedeflenen iletişim yoluyla elde edilir. Uygulamada bu, istenen hareket süresi ve elektrik şebekesindeki gerçek yük dikkate alınarak, gecikmeli şarj anlamına gelecektir.”

“Orta vadede, yeni ağ teknolojisi her araba için şarj kapasitesi, şarj süresi ve şarj süresinin kontrol edilmesini sağlayacak.”