Soğuk Havalarda Elektrikli Otobüslerin Menzili Azalır mı ?

Soğuk Havalarda Elektrikli Otobüslerin Menzili Azalır mı ?

30 Ocak 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobillerin günümüzde yaygınlaşması ile birlikte pillerin en büyük sorunu olan soğuk hava birçok kullanıcının kara kara düşünmesini sağlamaktadır. Özellikle de elektrikli otobüs teknolojisine geçiş yapan ulaşım sektörü için bu geçerli.

Bilindiği üzere soğuk hava bataryaların çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda sıcak hava da olumsuzluk oluşturmaktadır. Elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılan lityum demir fosfat bataryaların özel çalışma aralıkları mevcuttu. Aşağıdaki bir lityum demir fosfat bataryanın teknik bilgilerini içeren dökümanını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu dökümana göre -20 ile 60 derece arasında bu batarya çalışabilir ancak negatif dereceler artış gösterdiğinde pillerin verimleri düşmeye başlar. %100 olarak şarj ettiğiniz bir pil sabah uyandığınızda %85 olarak size görünebilir.

Aynı durum elektrikli otobüsler için de geçerlidir. İşletme için geceden şarja takılan bir otobüs sabah istenilen menzili göstermeyebilir.

Bu konuda Amerika’da Ulaşım ve Çevre Merkezi’nin Cleveland State Üniversitesi ile yapmış olduğu bir çalışma mevcut. Bu çalışmada elektrikli otobüslerin kış aylarındaki menzil durumu araştırıldı. Yapılan incelemelerde kış ayında bir elektrikli otobüs %37,8 oranında menzilinden kayıp yaşıyor.

Test ilk olarak 0 ile -5 derece arasında yapıldı ve ikinci olarak 10 ile 15 derece arasında tekrar edildi. Her iki test sonucunda elektrikli otobüsün şarjdan sonraki yaptığı kilometre baz alındı. İkinci testte yani daha yüksek hava sıcaklığına sahip olunan testte ilk teste göre %37,8 oranında daha fazla menzil yapıldı. Bu durumda elektrikli otobüs bataryalarının soğuk havadan ciddi şekilde etkilendiği ortaya konuldu.

Menzil Kaybını Önlemek için Ne Yapılmalı ?

Elektrikli otobüs üreticileri menzil kaybı ile başa çıkmak için farklı yöntemler kullanmaktadır. En bilineni ise iklimlendirme yöntemidir. Çünkü elektrikli otobüs bataryaları sadece soğuktan değil sıcaktan da etkileniyor.

Soğuk havalarda bataryaların tam performans sağlayabilmesi için ön ısıtma yapılabilir. Batarya paketleri arasına yerleştirilen rezistanslar ile bataryalar ısıtılır ve seferden önce nominal çalışma aralığına getirilir. Bu sayede az bir enerji harcayarak istenilen menzil değeri yakalanır.

Diğer bir yöntem ise bataryalar arasında sıvı dolaştırmaktır. Aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi bataryalar arasında kışın sıcak, yazın soğuk su dolaştırılarak bataryaların ısınması veya soğuması sağlanır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise sıvı ile herhangi bir şekilde bataryaların temas etmemesidir. İzolasyon seviyesi düşer ve kısa devre durumları yaşanabilir.

Üretici firmalar yukarıda saydığımız iki yöntemi de kullanıp olumsuz hava koşullarında pilleri istenilen sıcaklıklarda kullanıp daha sağlıklı bir ulaşım sağlayabilirler.