Tesla 4860 Piller Ekstra Enerji, Menzil ve Güç Getirecek

Tesla 4860 Piller Ekstra Enerji, Menzil ve Güç Getirecek

28 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Tesla, elektrikli otomobil sektöründe kullandığı piller ile birlikte büyük bir atılım sağladı. İlk olarak 18650 piller ile üretilen araçlardan sonra 2170 piller tercih edildi. Son olarak Tesla batarya gününde ortaya çıkan 4860 bataryalar, Tesla firmasına daha fazla maliyet kazancı sağlayacak.

Elektrikli otomobil firmaları amaçlarını gerçekleştirmek için araç aküsü üretiminin bugün olduğundan 100 kat artması gerekiyor. Şebeke pilleri açısından 1600 katın üzerinde bir büyüme gerekiyor. Tesla, bunu daha fazla gigafactory ve daha uygun fiyatlı hücreler de dahil olmak üzere bir dizi projeyle gerçekleştirmeyi planlıyor ve bu da daha uygun fiyatlı arabalara yol açacak.

Elektrikli otomobiller en sonunda herkes için uygun fiyatlı olmalıdır. İlk ve en önemli plan, kWh başına pil maliyetini yarı yarıya düşürmektir. Tesla, 18650’den 2170 hücre faktörüne geçti, bu da % 50 daha fazla enerji getiriyor. Yani, daha büyük bir form faktörü anahtardır ve daha az maliyetlidir. Bununla birlikte dikkate alınması gereken daha çok şeyin yanı sıra, termal sorunlar ve şarj sorunları gibi birçok zorluk da var.

Tesla, menzil ve performans üzerindeki etkiyi göz önünde bulundurarak hücre boyutu, form faktörü ve maliyet söz konusu olduğunda en tatlı noktayı bulmak için çalışıyor. Nihai ürün, tablasız hücre üretimidir. 5 kat daha fazla enerji, % 16 daha fazla menzil ve 6 kat daha fazla güç ekler. Bu, kWh başına dolar pil maliyetini % 14 oranında azaltacaktır.

Üretim süreci ve kimya, diğer gelişmelerin yanı sıra, maliyeti önemli ölçüde daha fazla düşürmek için yeni pil hücresi ile birleşecek. Yeni 4860 piller Tesla firmasına ektra kazanç sağlayacak gibi görünüyor.