Tesla Çin’de En İyi Elektrikli Otomobil Üreticisi Oldu

Tesla Çin’de En İyi Elektrikli Otomobil Üreticisi Oldu

28 Şubat 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektöründe Tesla, şu an da ipi göğüsleyen bir firma durumunda. Tüm dünyada satış rekorları kıran araçlara sahip. Bu başarıyı yakalayabilmek için öncelikle teknolojiyi yakından takip etti ve batarya sistemlerine büyük yatırım yaptı.

Bilindiği üzere Tesla, ilk olarak Gigafactory fabrikası ile araç üretimini başlattı. Nevada’da yer alan bu fabrikada milyonlarca araç kullanıcılar ile buluştu. Daha sonra batarya üreten CATL ve Panasonic ile büyük anlaşmalar yaparak batarya stokunu güvence altına aldı.

Tesla en sonunda da Maxwell Teknolojilerini satın alarak kendi bataryasını üretme yoluna çıktı. Ayrıca Çin’de Kurduğu Gigafactory 3 fabrikasında yakın zamanda batarya üretimine de başlayacak.

Tesla sadece Ocak ayında Çin’de 2625 adet Model 3 üretmeyi başardı. Bu fabrikada üretilen her araç Çin pazarı için kullanılıyor. Çin’in en büyük firması BYD ise toplamda 5186 adet üretim ile ilk sırada bulunuyor.

Fabrikanın yılın sonlarına doğru faaliyete geçtiğini ve tam kapasite çalıştırılmadığını da eklemekte fayda var. Tesla, Şanghay merkezli Gigafactory 3’te yılda yaklaşık 150.000 araç üretmeyi hedefledi. Bu rakam BYD’nin üretiminden bile daha fazla.

Dolayısıyla Çin pazarında BYD’nin en büyük rakibi yine Tesla olacak ve ilerleyen zamanlarda Tesla Çin’in en büyük elektrikli otomobil üreticisi haline gelecek.