Tesla Elektrikli Otomobilleri Ne Kadar Verimli ?

Tesla Elektrikli Otomobilleri Ne Kadar Verimli ?

18 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektörü geliştikçe ve pazar payı artmaya başladıkça bazı sorular sorulmaya başlandı. Bu sorular arasında en önemlisi elektrikli araçların verimliliği üzerine.

Bilindiği gibi içten yanmalı araçların düşük verimliliğine rağmen hala günümüzde en çok tercih edilen araçlardır. Elektrikli araçların yüksek verimliliği mekanik aksamlarının az olmasından dolayıdır.

Peki bir Tesla aracı ne kadar verimli ? Elektrikli araç denildiğinde akla ilk Tesla geldiğinden dolayı bu analizi Tesla üzerinde yapmaya karar verdik. İçten yanmalı araçlara harcadığınız maliyetin yaklaşık % 20’si hareket enerjisine dönüşüyor. Bu, yakıt için her 100 dolar harcadığınızda tam anlamıyla 80 dolar yakmak gibidir. Tesla buna kıyasla ne kadar etkilidir?

Aşağıda yayınlayacağımız videoda bir Tesla Model 3 üzerinde harcanan enerjinin ne kadarını hareket enerjisine çeviriyor bunun analizi yapıldı. Teknik olarak yuvarlanma direnci, sürtünme katsayısı herşey hesaba katıldı. Bu tam bir mühendislik hesabı olarak düşünülebilir. Video sonunda bir elektrikli aracın ne kadar verimli olduğunu analiz edebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.