Tesla Elektrikli Tekne Yapacak Mı ?

Tesla Elektrikli Tekne Yapacak Mı ?

27 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç sektörü hızla devam ederken elektrikli otomobil, elektrikli motosiklet ve elektrikli bisikletleri hayatımızda yaygın olacak görmeye başladık. 2019 yılı itibari ile de elektrikli pick-up ve kamyon modellerini görmeye başladık.

Gün geçtikçe yeni alanlarda elektrikli araç haber almaya devam ediyor. BYD’nin elektrikli çöp kamyonları, elektrikli otobüsler ve daha niceleri. Şimdi ise elektrikli gemi ve elektrikli uçak sektörü hareketlenmeye başladı.

Elektrikli gemilerde ulaşım ve yük taşıma imkanlarının gelişmesi daha ucuz bir taşımaya olanak sağlayacak. Bunu yapmak için de elektrikli ulaşımın ve taşımanın benimsenmesi gerekir. Daha önceki makalelerimizde elektrikli gemilerden bahsetmiştik. Elektrikli otomobillerden alınan ikinci el bataryalar ile dönüşüm yapılarak elektrikli gemiler hayata geçiriliyor. Yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ancak tam elektrikli bir gemi henüz hayatımıza girmedi.

Bu konuda Tesla bir elektrikli gemi yaparsa sektöre nasıl katkısı olur sorusu akıllara gelmektedir. Pil teknolojisindeki ilerlemeler daha büyük boyutlu pil paketlerinin oluşturulması bir geminin hareketini sağlayabilir. Kargo gemileri için akü gücü özellikle ağır yükler ve uzun seyahat rotalarından bahsederken, çoğu durumda gerçekten bir seçenek olmayacak gibi görünüyor. Ancak kargo gemileri küresel karbon ayak izine büyük katkıda bulunur. Yani karbon monoksit salınımını artırır. Pil teknolojisindeki mevcut ve gelecekteki gelişmelerle, Tesla gibi şirketlerin gelecekte gemi üretmesi için olanacak sağlayacaktır.

Gelecekte tüm nakliye gemilerinin elektrikli olması çok muhtemel görünüyor. Bu konuda birçok firma çalışmasını sürdürüyor ve Tesla’da bizde yakın gelecekte elektrikli gemi sektörüne adım atacak. Bununla ilgili oluşturulan videoyu da aşağıda izleyebilirsiniz.