Tesla Gen 3 Duvar Konnektörü İnceleme

Tesla Gen 3 Duvar Konnektörü İnceleme

10 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için hiç şüphesiz ev tipi şarj cihazı ve duvar tipi şarj soketi önemli bir konudur. Evde aracınızı şarj ederken alt yapınıza uygun yüksek güçte şarj etmek istemeniz gayet doğaldır. Bu bağlamda Tesla’nın yeni duvar tipi konnektörünü inceleyelim.

İlk olarak şu sorunun cevabını bulmak lazım. Diğerlerine göre farkı nedir ? Yeni duvar konektöründe ciddi miktarda fark var. Tesla sadece küçük değişiklikler yapmadı veya yeni bir görünüm vermedi. Bunun yerine tamamen yeni bir ürün ortaya çıkardı.

Öncelikle, önceki ünite ile aynı genel şekli korurken, Gen 3 duvar konektörü daha küçük ve daha hafif olarak imal edildi. Gen 2’deki plastik siyah veya gümüş kapağın aksine beyaz bir arka planı kapsayan bir cam ön ekrana sahip olarak tasarlandı.

Kabloyu incelediğimizde daha ince olduğunu görebiliyoruz. Aslında bir önceki konnektöre göre kablosu daha kalın ancak bu güçte bir cihazı için kablo çok ince olarak nitelendirilebilir.

Kablo uzunluğu ise biraz azaltıldı. Bizim görüşümüze göre bu, Tesla’ya istinaden önemli bir sorun ve büyük bir hatadır. Ev tipi şarj istasyonunda kablonun uzun olması kullanıcılar için bir avantajdır ve kullanıcıların istediği bir özelliktir.

Eğer firma bunu maliyet azaltma için yaptıysa çok yanlış bir karar. Umarız Tesla, bu hatayı erken fark eder ve güncelleme yaparak kablo boyunu uzatır.

Ayrıca Tesla web sitesinden bu şarj konnektörü için aşağıdaki verileri elde edebiliyoruz.

Tesla Gen 3 Şarj İstasyonu Özellikleri;

· Şarj başına 70 km menzile kadar ekstra verim

· Model S, Model 3, Model X ve Model Y ile uyumlu

· 11,5 kW / 48 amper’e kadar çıkış

· Çeşitli devre kesicilerdeki özelleştirilebilir güç seviyeleri

· Herhangi bir ev elektrik sistemi ile uyumlu

· Wi-Fi bağlantısı (2,4 GHz 802.11 b / g / n)

· İç ve dış mekan kurulumları için onaylanmıştır

· 18 inç kablo uzunluğu

· Temperli beyaz cam kaplaması

Maliyeti Nedir ?

Tesla, maliyeti Gen 2 ile aynı tuttu ve 500 dolar fiyat etiketi yerleştirdi.

500 $ değerinde Gen 3 duvar konektörü çok uygun fiyatlı olarak bize göründü. Önde gelen rakiplerden karşılaştırılabilir 48 amper ev tipi şarj cihazları çok daha pahalı, örneğin:

ChargePoint Home Flex : 699,00 dolar ve standart 23 inç kablo var

Enel X JuiceBox 48 : Maliyet 689,00 $ (yakında) standart 25 inç kabloya sahip

ClipperCreek HCS-60 : 899,00 $ maliyet ve 25 inç kablo standardına sahip ancak akıllı şarj cihazı değil

Sonuç olarak bazı özelliklerinin kısıtlanması eskiye göre çok fark oluşturmadı. Ancak eklenen özellikler bakımından da 500 dolar verir misiniz onu size bırakıyoruz. Ayrıca Tesla şarj istasyonu için bir video mevcut. İzlemenizi tavsiye ederiz.