Tesla Model 3 SR + İle Volkswagen ID.3 Hızlı Şarj Karşılaştırması

Tesla Model 3 SR + İle Volkswagen ID.3 Hızlı Şarj Karşılaştırması

22 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için en önemli unsurlardan birisi de şüphesiz hızlı şarj yeteneğidir. Günümüz koşullarında seyehat süresini kısaltmak için ve uzun yolculuklar yapmak için hızlı şarj istasyonlarına gereksinim duyulmaktadır. Artık üretici firmalar da araçlarını üretirken hızlı şarj seçeneği ekleyerek kullanıcılara sunmaya başladı. Bu yazımızda iki farklı hızlı şarjı destekleyen aracın ayrıntılı hızlı şarj karşılaştırması yapılacak. Bu araçlardan birisi Tesla Model 3 SR + ve diğeri ise merakla beklediğimiz Volkswagen ID.3 olacak.

Volkswagen ID.3 bu kıyaslama için toplamda 62 kWh batarya kapasitesine sahip olacak. Sürüme / tahmine bağlı olarak SR + ‘dan yaklaşık % 13-17 daha yüksek pil kapasitesine sahip modern bir MEB tabanlı otomobildir (2020’de 53 kWh veya 2021’de 55 kWh veya benzeri). Görmek istediğimiz şey ise Tesla Model 3 SR + ‘nın Avrupa’daki ana akım elektrikli otomobil modeline göre üstünlüğü olup olmadığıdır.

Hızlı Şarj Karşılaştırması

Konuya ilk olarak şarj eğrisi ile başlayalım. 2021 Model 3 SR + durumunda, eğri başlangıçta farklıdır (yaklaşık % 35 SOC’ye kadar) ancak daha sonra ID.3’e benzer görünecektir. Tesla, daha düşük şarj durumu aralığında daha yüksek güç (160-170 kW tepe) sunarken, ID.3 100 kW ile sınırlandırılmıştır. 2020 SR + sürümü durumunda, genel performans yaklaşık % 75 SOC’ye kadar daha iyidir. % 20-80 SOC aralığındaki ortalama, arabalar arasında benzerdir. Daha küçük pil kapasitesi nedeniyle, benzer bir şekil ve ortalama değerler Tesla Model 3 SR + ‘nın Volkswagen ID.3’e göre hala bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor.

C oranının kıyaslanması

Tesla Model 3 SR + ‘daki daha düşük pil kapasitesi, paketin Volkswagen ID.3’e göre daha yüksek bir yük altında olduğu anlamına gelir. Özellikle ilk bölümde şarj edilirken yüksek C oranı ile şarj olmaktadır.

Şarj durumu (SOC) ile zaman karşılaştırması

Daha yüksek bir şarj gücü ve daha düşük pil kapasitesi, 2020 Tesla Model 3 SR + ‘nın çok daha hızlı şarjına dönüştü. Fark yaklaşık 10 dakikaya kadar en az birkaç dakikadır. Bjorn Nyland tarafından test edilen 2021 SR +, ortalama şarj gücünün daha düşük olmasına rağmen, araç daha düşük pil kapasitesine sahip olduğu için daha hızlı şarj oluyor. Ancak fark daha küçüktür. Diğer bir deyişle, Tesla Model 3 SR + hala önde görünüyor.

Menzil yenileme hızının karşılaştırılması

Son olarak 2021 Model 3 SR + için 448 km menzil, 2020 Model 3 SR + için 409 km menzil ve ID.3 Pro için 420 km WLTP menzil değerleri varsayılarak, menzil yenileme hızının karşılaştırması yapıldı(62 kWh, RWD). Tesla Model 3 çok verimli olduğu için ID.3’e benzer veya daha yüksek bir menzilesahiptir, bu da doğrudan daha yüksek bir menzil yenileme oranına dönüşür. Diğer bir deyişle tüketici açısından, daha hızlı şarj olacaktır.

Kaynak: Insideevs.com