Tesla Model 3 vs Ferrari vs Lamborghini Hızlanma Yarışı

Tesla Model 3 vs Ferrari vs Lamborghini Hızlanma Yarışı

10 Haziran 2021 0 Yazar: emre ekici

İçten yanmalı motorlu araçlar ile elektrikli araçlar arasında sürekli bir hızlanma yarışı aksiyonu görüyoruz. Elektrik motorunun azalmayan torkuna karşılık içten yanmalı motorun yüksek torku kıyasıya mücadele ediyor. İtalyan YouTuber Giovanni Fois normalde araba videoları yapmıyor. Önceki videolarına bakınca yemek yemeyi gerçekten çok seviyor gibi görünüyor. Aşağıdaki video tamamen İtalyanca, bu yüzden bazen takip etmekte zorlanabilirsiniz ama bir drag yarışı videosu olduğu için izlemesi keyifli oluyor.

Youtuber bir Tesla Model 3, Bir ferrari Portifino ve bir de Lamborghini Huracan Evo ile drag yarışı yapmaya karar verdi. Araçların üçü de kendi sınıfının en harika araçlarından. Teknik ayrıntılarını incelersek üç yarışmacı, Ferrari Portofino 612 beygir gücü ve 561 lb-ft tork, Lamborghini Huracan Evo 630 hp ve 442 lb-ft ve Tesla Model 3 Performance yaklaşık 450 hp gücünde olarak yarışacak. Videoda Giovanni, Portofino için 0-100 km süresinin 3.5 saniye, Model 3 için 3.3 saniye ve Huracan Evo için 2.9 olduğunu söylüyor.

Ferrari Portofino’nun pek şansı yoktu. Hızlı ve çok fazla güce sahiptir ancak bir GT roadster ve Ferrari’nin giriş seviyesi modelidir. Bu yüzden hem Model 3 hem de Lamborghini ile olan yarışı kaybeder. Adil olmak gerekirse Model 3’e karşı iki kez çizgiyi biraz geç geçti. Model 3’ün Huracan Evo’ya karşı pek şansı yoktu çünkü bu süper araba neredeyse bir elektrikli otomobil gibi hızlanıyor. 2.5 saniyede 100 km/s hıza çıkması da herkesi şok etti. Yine de Model 3 iyi performans gösterdi. İlk yarış eşit bir durumda idi ve Model 3 kaybedtti. Ama ikincisinde Model 3 hızlanmayı başardı. Tesla Model 3 elektrikli otomobil bir süre öndeydi ama Huracan Evo yakaladı ve galibiyeti ele geçirdi.

Yarışın sonucunda ise birinci Lamborghini Huracan oldu, ikincisi Tesla Model 3 ve üçüncüsü Ferrari Portifino oldu.