Tesla Model S Plaid Hızlı Şarj Analizi

Tesla Model S Plaid Hızlı Şarj Analizi

7 Ağustos 2021 0 Yazar: emre ekici

Bilindiği üzere Tesla firması kendi süper şarj modellerini kullanmaya devam ediyor. Özellikle yeni versiyonlarında 250 kW şarj gücünü kullanmaya önem veriyor. Bu yazımızda bir Tesla Model S Plaid versiyonunun hızlı şarj analizini yapmaya çalıştık. Bu konuda yazılan bir makale baz alındı.

Şarj gücü ile şarj durumu (SOC) karşılaştırması

Şarj eğrisi %5 SOC’den %95 SOC’ye şarj olurken çok iyi görünüyor. Bir süre sonra güç çıkışı, yaklaşık %30 SOC’de kaldığı yaklaşık %10 SOC’de hızla maksimum 250 kW’a yükselir. Bu gerçekten güzel bir manzara.

En yüksek şarj oranının araba tarafından değil istasyon tarafından sınırlandığını ve en azından kısa bir süre için pilin daha fazlasını kabul etmeye istekli olacağını tahmin ediyoruz.

%30 SOC’den sonra, güç çıkışı kademeli ve çok düzgün bir şekilde düşer ve yaklaşık %87 SOC’de 50 kW’a ulaşır. Yine, fena değil.

Şarj durumu (SOC) – zaman

Makaleye göre %5-95 SOC oturumu yaklaşık 52 dakika sürdü. MotorTrend’ göre veri noktalarının sadece bir avuç sağlar, biz süreyi tahmin etmek için elimizden geleni yaptık.

%20 ila %80 SOC arasındaki tahmini süre yaklaşık 27 dakikadır. %10 SOC ile başlamak 29 dakika gerektirir.

Tesla, 301 km menzili yenilemek için 15 dakikanın yeterli olması gerektiğini söylüyor ve veriler, dar optimum şarj aralığında çok yakın sonuçlara işaret ediyor ( Plaid için EPA Otoyolu aralığını uygularsak ). 19″ tekerleklere sahip bir Model S Uzun Menzilde muhtemelen kolayca mümkün olacağını tahmin ediyoruz ( farkedilir ölçüde daha yüksek EPA sonucu ).

Verilere göre yaklaşık 180 km 7 dakikada (%10-40 SOC) şarj edilebiliyor.

Ortalama şarj gücü ile şarj durumu (SOC) karşılaştırması

%20 ila %80 SOC arasındaki çok önemli aralıktaki ortalama güç, tepe değerinin %52’si olan 130 kW’dır. Bu muhtemelen bir Tesla’da şimdiye kadar gördüğümüz en yüksek değerdir ancak Model S en yüksek pil kapasitesine sahip olduğu için normaldir (Model 3 Uzun Menzilli ile karşılaştırıldığında).

C oranı ve şarj durumu (SOC)

En yüksek C oranı* – 100 kWh’lik toplam pil kapasitesine göre şarj gücü (sadece bir tahmin) – yaklaşık 2,5C’dir .

%20’den %80’e şarj olurken ortalama C oranı 1,3C’dir .

*C oranı bize şarj gücünün pil paketi kapasitesiyle nasıl ilişkili olduğunu söyler. Örneğin: 1C, kW cinsinden güç değeri kWh cinsinden pil paketi kapasitesine eşit olduğunda 1 saatlik şarj gücüdür (akım). 2C yarım saatte şarj etmek için yeterli olacaktır.

Makalede belirtilen net pil kapasitesi, toplam pil kapasitesinin yaklaşık %97’si olan 96,7 kWh’dir.

Menzil yenileme hızı ile şarj durumu (SOC) karşılaştırması

Menzil yenileme hızı enerji tüketimine, enerji tüketimi ise kullanım durumuna bağlıdır. 21″ jantlı Model S Plaid için resmi EPA numaralarımız mevcuttur:

EPA Kombine menzil
560 km EPA Kombine menzili ve 96,7 kWh kullanılabilir pil kapasitesi dikkate alındığında, enerji tüketiminin 173 Wh/km olduğunu varsayabiliriz. %20’den %80’e şarj olurken menzil yenilemenin etkili ortalama hızı, 12,5 km/dakika olacaktır.

EPA Otoyolu menzili

549 km EPA Otoyolu menzili ve 96,7 kWh kullanılabilir pil kapasitesi dikkate alındığında, enerji tüketiminin 176 Wh/km olduğunu varsayabiliriz.
%20’den %80’e şarj olurken menzil yenilemenin etkili ortalama hızı, 12,3 km/dakika olacaktır.