Tesla Model Y Performance Vs Jaguar I-Pace: Ayrıntılı Karşılaştırma

Tesla Model Y Performance Vs Jaguar I-Pace: Ayrıntılı Karşılaştırma

21 Ağustos 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobil sektöründe Tesla ve Jaguar birbirlerine kıyasıya rakip olmuş durumda. Yılların tecrübesi Tesla, yeni elektrikli araç sektörüne dahil olan Jaguar ile uzun yıllar mücadele edecek gibi görünüyor. Bu iki firmanın yeni araçlarının kıyaslamasını sizlere sunacağız. Tesla Model Y ve Jaguar I-Pace ayrıntılı kıyaslama sonrasında hangi aracı alacağınıza karar verebileceksiniz.

İlk olarak Tesla Model Y‘nin muhtemelen pazarda en büyük rakibi Jaguar I-Pace olacak. Tesla rakipsiz olan Model S, Model X ve Model 3 segmentleri başka araçlar ile kıyaslanabilir durumda. Hemen kıyaslamaya başlayalım;

• Model Y’nin bagaj kapasitesi gayet makul seviyede görünüyor ve yukarı doğru açılarak daha fazla alan açılmasını sağlıyor. Ayrıca koltuklar yatırılarak ta ekstra hacim kazandırılabilir.

• Daha büyük aileler, 7 koltuklu bir Model Y’nin 2021’de gelmesi gerektiğine inanıyorlar. Belki gelir diyelim. Tesla için siparişleri hemen verebilir yeni bir Model Y’ye kısa sürede sahip olabilirsiniz.

• Boyut ve pratiklik, Model Y’yi günlük bir araç olarak kullanımını kolaylaştırıyor. Ancak I-Pace ile kıyaslandığında 150 kg daha hafif durumda.

• Tesla Model Y 0-100 km/s arasını 3,5 saniyede alıyor.

• Gelelim Jaguar I-Pace modeline. Jaguar performans açısından biraz geride kalıyor ve 0-100 km/s hıza 4,5 saniyede ulaşıyor.

• Bagaj hacmi ise Tesla Model Y ile benzerlik gösteriyor ve gayet geniş bir bagaj ile uzun süre seyahat edebilirsiniz.

• I-Pace 69.850 $ fiyat etiketi ile Model Y’den daha ucuza satılıyor.

• Tesla ile Jaguar’ın en büyük farkı ise şarj işlemidir. Tesla Model Y ile 250 kW şarj gücünü yakalayarak rakibine büyük fark atıyor. Batarya kapasiteleri nispeten yakın olsa da verimlilik açısından yine Tesla Modl Y öne geçiyor.

Tesla Model Y ile Jaguar I-Pace’in ayrıntılı kıyaslamasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.