Tesla, Xpeng ve Nio Elektrikli Otomobil Kıyaslaması

Tesla, Xpeng ve Nio Elektrikli Otomobil Kıyaslaması

26 Mart 2021 0 Yazar: emre ekici

Tesla, Nio ve Xpeng gibi markalar elektrikli otomobil sektöründe etkin konumda olan firmalardır. Tesla hakkında çok yorum yapmaya gerek yok. 2004 yılından beri elektrikli otomobil üretme yolunda olan firma artık elektrikli araç sektörüne yön verir konuma geldi. Nio ise Çin tarafından etkin bir vaziyette üretim faaliyeti yürüyor. Xpeng Motors ise son zamanlarda ortaya çıkardığı otomobiller ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu üç firmanın teknoloji kıyaslamasını sizlere sunacağız. Otopilot ve navigasyon özellikleri üzerinde biraz tartışacağız. 42HOW tarafından yapılacak olan bu kıyaslamalar hakkında şunları söyleyebiliriz. Otomobiller arasında teknolojiyi karşılaştırmak zor çünkü standartlaştırılmış, bilimsel testler kullanılmaktadır. Ancak yapılacak olan tüm testler şu anda Çin’de tipik şehir içi yol koşullarında gerçekleştirilmektedir. 

Videoda neler bizi bekliyor ?

Aşağıdaki videoda gösterilen bu özel testte 42HOW, Tesla Model 3’ü NIO EC6 ve Xpeng X7 ile karşı karşıya getiriyor. Arabaların yarı otonom özelliklerini navigasyonla test ediyorlar. Örneğin, Model 3’ün Otopilotta Navigate özelliği, Nio elektrikli otomobil için Pilotta Navigate (NOP) ve Xpeng’in Navigasyon Kılavuzlu Pilotuna (NGP) benzer.

Yayın, şerit değiştirme stratejileri ve etkileşimi ile birlikte rampa geçişini test ettiğine işaret ediyor. Aynı zamanda teknolojilerin kullanılabilirliğini de etkiler. Aşağıdaki videonun, özellikle Tesla’nın teknolojisi ile Çin’deki rakipleri arasındaki farklara bakarak türünün tek örneği olduğunu söylüyor. İzledikten sonra yorum yapmayı ihmal etmeyin.