Tesla Semi Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilecek ?

Tesla Semi Ne Kadar Ağırlık Taşıyabilecek ?

24 Eylül 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçların hayatımıza girmesi her alanda oldu. Ulaşım sektöründen tutunda taşımacılık sektörüne kadar her alan için özelleşmiş elektrikli araç modelleri ortaya çıkmaya başladı. Tesla firması da bildiğiniz üzere Semi adlı taşıma tırını kullanıcılara daha önce sunmuştu. Bu konuda birçok spekülasyon ortaya çıktı. Tırın istenilen menzili yapamayacağı ve hatta istenilen kadar ağırlık taşıyamayacağı belirtildi. Birkaç hesaplamaya göre Tesla Semi elektrikli tır 33 ton olacak ve sadece 3 tonluk yük taşıyabilecek. Bu da çok faydalı bir yük anlamına gelmiyor.

Tesla Semi tam olarak ne kadar yük taşıyacak ? İçten yanmalı emsalleri ile baş edebilecek mi buna bir bakalım. Etki Raporu 2020’ye göre Tesla Semi’nin yükü, Sınıf 8 dizel kamyonla karşılaştırılabilir olacak gibi görünüyor. Bunun iki ana nedeni var: Tesla, 2017’den bu yana pil teknolojisinde önemli ilerlemeler kaydetti ve ABD ve AB düzenleyicileri, ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar için daha yüksek ağırlık izinlerini onayladı. İkincisi ile başlayarak, Tesla’nın Etki Raporu 2020, Avrupa Birliği’nde elektrikli yarı kamyonların dizel eşdeğerlerinden 2 ton daha ağır olmasına izin verilirken, ABD’de izin 0,9 ton olduğunu belirtir.

Batarya teknolojisine gelince, birçok analist ve uzman 2017’de Tesla’nın Semi’nin 483 km ve 805 km varyantlarını üretmek için 600 kWh ila 1.000 kWh pil takımına ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor. 600 kWh’lik bir paket yaklaşık 3.629 kg ağırlığında olduğundan, Sınıf 8 kamyonların toplam ağırlık kapasitesi 36,287 kg olduğu için faydalı yükü tüketecektir. Bununla birlikte Tesla, Semi’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, 4680 pil hücrelerinin tanıtımı da dahil olmak üzere pil teknolojisinde kayda değer ilerlemeler kaydettiğini savunuyor. Bu hücreler daha hafif ancak daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahip olduklarından, Semi’nin ağırlığını azaltabilirler, dolayısıyla daha yüksek taşıma yüklerini mümkün kılarlar.

Rapor içerisinde Tesla firmasının elektrikli kamyonları için Mega Charger istasyonlarını geliştireceği ve dinlenme istasyonlarında yarım saat ile 1 saat arasında bir sürede yeniden menzilin tamamının geri doldurulabileceği belirtiliyor. Bu şartlar gerçekleşir ise Tesla Semi, emsalleri gibi yüksek ağırlık taşıyabilir.