Tesla Tarafından Yapılmış En İyi 5 Teknoloji

Tesla Tarafından Yapılmış En İyi 5 Teknoloji

13 Ekim 2020 0 Yazar: emre ekici

Tesla denilince akıllara elektrikli otomobiller ve sürücüsü uyuyan araçlar geliyor. Otonom sürüş özelliği ile birlikte sürücüye ihtiyaç duymadan yolda giden bir araç üretimi çağımızın en önemli buluşlarından birisi olarak görülüyor. Bu özellikler tamamen Tesla araçlarında bulunmaktadır. Diğer firmalar da benzer teknolojileri henüz oluşturma aşamasındadır. Peki Tesla tarafından yapılmış en önemli teknolojiler hangileri ? Bu yazımızda değineceğimiz önemli bir noktayı oluşturuyor.

1. OTOPİLOT

İlk olarak otomoatik sürüşten bahsetmek faydalı olacaktır. Tesla’nın uyarlanabilir hız sabitleyici ve otomatik dümenleme işlevi gibi Otopilot özellikleri, daha huzurlu bir otoyolda gidip gelmeye olanak tanır. Trafik ışığı ve dur işareti tanıma gibi son özellikler ile birlikte Autopilot’un sokaklarda daha rahat dolaşması anlamına gelmektedir. Elbette, Otopilot’un Tesla’nın çağırma işlevi gibi bazı özellikleri  biraz hileli olabilir ancak gelecek teknolojileri içerisinde önemli bir yere sahip.

2. UZAKTAN GÜNCELLEMELER

Tesla’nın yazılım güncellemelerine bir göz attığınızda  pek çok güncellemenin sadece hata düzeltmeleri değil aracın kendisinde yapılan iyileştirmeler olduğu açıkça ortadadır. Tesla sürücülerinin eğlenmesi için video oyunları, video akışı, güvenlik özellikleri ve daha fazlası gibi şeyler eklenmiştir. Kablosuz güncellemeler, serideki çeşitli modellerde performans artışına da neden olabilir. Örnekler arasında 0-100 km/s hızlanma veya verim artışı verilebilir.

3. SENTRY MOD (NÖBETÇİ MODU)

Sentry Modu,  Tesla’nın orijinal olarak Otopilot için tasarlanmış arabalarının etrafına yerleştirilmiş kameraları kullanma kararı sayesinde özellikle benzersiz bir teknoloji olarak görünmüştür. Bu kameralar, yararlı bir ikincil  amaç için yeniden tasarlanmıştır. Arabanın ön, arka ve yan taraflarını çevreleyen kameralar sayesinde Tesla’nın Nöbetçi Modu, herhangi bir hırsıza (veya sorun çıkaran kişiye) birden fazla açıdan kameraya yakalanabilecekleri için kararlarını yeniden düşünmelerini sağlayacak. Tesla sahibine biraz huzur veren bir güvenlik özelliğidir.

4. VİDEO OYUNLARI

Başka hangi araba büyük ekranda Fallout Shelter veya Tavla oynamanıza izin veriyor? Çığır açıcı olmayabilir ancak diğer arabalarda bulamayacağınız ciddi bir eğlence sağlıyor.  Satranç ve Asteroids gibi klasiklere ek olarak Cuphead ve Stardew Valley gibi tam teşekküllü oyunlarla mevcut oyunların listesi büyüyor. Muhtemelen en çok konuşulan oyun, sanal arabanızı gerçek hayatta Tesla direksiyonunuzla kontrol etmenizi sağlayan Beach Buggy Racing 2’dir. Bunların hepsi tabii ki araba park halindeyken oynanabiliyor. Araç hareket haline gelince bunlar ile oynayamıyorsunuz.

5. NETFLIX (VE DAHA FAZLASI)

Youtube, Netflix ve Twitch gibi video yayın hizmetleri, Tesla’nızın nihai mobil insan mağarasına dönüşmesini sağlıyor. Her Tesla’da otomobilin 360 ° birinci sınıf sürükleyici ses standardıyla, bu araç içi sinema deneyimi evde koltuğunuzu ezebilir. Ve artık gözlerinizi kısarak telefonunuza bakmak yok, bu konforlu koltuklarla tamamlanmış, tekerlekli bir sinema ile keyif yapmak harika oluyor. 

Yukarıda bahsettiğimiz 5 özellik Tesla araçlarında yer alan teknolojiyi yakalamış özellikler arasındadır. Umarız gelişen teknoloji ile birlikte diğer firmalardan da bu şekilde teknolojik ataklar görebiliriz.