Tesla’nın Pil Maliyetleri Hızla Düşüyor

Tesla’nın Pil Maliyetleri Hızla Düşüyor

11 Mart 2020 0 Yazar: emre ekici

Batarya maliyeti elektrikli otomobil sektöründe en çok önemsenen bir parametredir. Bu maliyetlere göre otomatik olarak elektrikli arabaların satış fiyatları da belirleniyor. Batarya maliyetlerinin yüksek olması, elektrikli otomobillerin daha az satışına yol açacaktır.

2010’lu yıllarda bir adet batarya hücresinin 600 dolar seviyesinde olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise bu rakam 150 dolar seviyelerine kadar indi. Geçen 10 yıllık sürede batarya maliyetleri gelişen teknoloji ve çalışmalar ile birlikte dörtte bir oranına inmiştir.

Tesla firmasından örnek vermek gerekirse 2020 yılına geldiğimiz şu günler firma batarya maliyetlerinin ciddi oranda düştüğünü belirtiyor. Cairn Energy Research Advisors firması tarafından yapılan Tesla analizinde 2019 yılında batarya maliyetinin kilowatt-saat başına 158,27 dolara ulaştığı analiz edildi.

158,27 dolarlık bir rakam 4 yıl öncesine göre batarya maliyetinin 100 dolar daha azaldığı anlamına gelmektedir. Tesla, şu anda silindirik pil hücreleri kullanan tek otomobil üreticisidir. Diğer firmalar ise Cairn’e göre 2019’da kWh başına 200 doların üzerinde paket seviyesi maliyetleri anlamına gelen kese veya prizmatik hücreler kullanıyor.

“Tesla bu paketleri rakiplerinden daha uzun bir süredir tasarlıyor ve bu nedenle önemli bir teknoloji lideri var,” diyor Cairn Genel Müdürü Sam Jaffe CNBC’ye. Ayrıca Tesla’nın batarya yönetim sistemi kurgusu ve yapısı diğer firmalardan daha verimli olduğundan batarya sayısı ve kullanılan adede göre batarya maliyeti araç başı daha da azalmıştır.

Ayrıca Tesla 2019’da Gigafactory’de 365.000 adetten fazla pil üretimi gerçekleştirdi ve kendi pilini kullanan ender firmalardan birisi oldu. Hem pil üretimi hem araç üretimini düzenli olarak yapması maliyetlerini minimum seviyede tutmasına olanak sağladı.

Tesla’ya karşı daha yüksek batarya maliyetlerine sahip olan Toyota‘da Panasonic ile işbirliği yaptı. GM ve Güney Kore’den LG Chem ise 2.3 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Dolayısıyla Tesla gibi diğer firmalar da batarya maliyetlerini azalma yolunda emin adımlarla ilerlemektedirler. Azalan maliyetler ile birlikte de yolda birçok elektrikli otomobil göreceğimizden hiç şüphemiz kalmadı.