Tesla’nın Tam Otomatik Sürüş V9.0 Beta Neredeyse Hazır

Tesla’nın Tam Otomatik Sürüş V9.0 Beta Neredeyse Hazır

12 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Tesla, son zamanlarda otonom sürüş problemleri ile ilgili basına düşmeye başladı. Tam otomatik sürüş sistemini henüz yayınlamayan firma kısa süre içerisinde bunu kullanıcılara sunacağını duyurdu. Daha önce yarı otonom sürüş tarzı ile dikkatleri çeken üzerine çeken firma tam otomatik sürüş (FSD) beta sistemi hakkında yeni bilgileri tweetledi. Mevcut FSD Beta sistemi hakkında bir tweet’e yanıt veren Musk, V9.0’ın neredeyse hazır olduğunu ve bunun önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

İlginç olan bir durum ile karşı karşıyayız. Firma artık radar sistemlerinden vazgeçti ve sadece kameralara güvenecek. Bu durumun güvenlik problemi oluşturup oluşturmayacağı ise henüz bilinmiyor. Tesla’nın daha önceki otonom sürüş sisteminde öne bakan bir radar sensörü, sekiz kamerası ve on iki ultrasonik sensörü vardı.

Tek radar sensörü artık kullanılmayacak ve Elon Musk, Tesla’nın onu üretimden çıkaracağını ve yedek olarak kullanmayacağını doğruladı. Musk, lidar sensörleri kullanmak istememesiyle biliniyor ve şimdi radar sensörlerinde durum böyle. Görünüşe göre Musk ve ekibi sadece kamera kullanma konusunda kararlı.

Tweet’in devamına bakıldığında Tesla’nın otonom sürüş modu hakkında yaşanan problemlere de değinildi. Olumsuz hava koşullarında yaşanan problemlerin zamanla çözüleceğinden bahsedildi. Aşırı yağış durumları, sistemin daha önce hiç karşılaşmamış olabileceği çok zor sürüş durumlarıdır. Yeni yazılım güncellemesi ile birlikte bu konu da ele alınacak ve bu soruna bir çözüm oluşturulmaya çalışılacak.