Toyota Elektrikli SUV bZ4X Konseptini Tanıttı

Toyota Elektrikli SUV bZ4X Konseptini Tanıttı

17 Mayıs 2021 0 Yazar: emre ekici

Toyota firması daha önce 2025 yılına kadar üreteceği elektrikli otomobil ve elektrikli SUV modellerini kullanıcılara tanıtmıştı. Ancak tanıtım yaparken sadece SUV olarak belirlemiş ve herhangi bir tasarım kriteri yayınlamamıştı. Zaman geçtikçe bu tasarımlar ile ilgili bilgiler de basına açıklanmaya başlandı. Firma ilk etapta elektrikli bir SUV üretecek ve bu modelin ismi şu an bZ4X olarak basına lanse ettirildi.

Aslında BZ ile başlayan kodun Beyond Zero kelimesinden geldiğini biliyoruz. Yani sıfırın ötesinde, daha çevreci ve daha konforlu bir sistem olarak tanımlandı. Araç, Subaru ile ortaklaşa geliştirildi ve Toyota’nın bataryalı elektrikli araçlara adanmış yeni e-TNGA platformunu temel alıyor. Firmanın konu hakkında yapmış olduğu basın demeci aşağıdaki gibi sunulmaktadır;

“Subaru ile ortaklaşa geliştirilen Toyota bZ4X SUV Concept, yeni e-TNGA BEV’ye özel platform üzerine inşa edildi. Konsept, Toyota’nın efsanevi kalitesini, dayanıklılığını ve uzun vadeli güvenilirliğini (QDR) Subaru’nun bir sürüş elde etmek için AWD yetenekleriyle birlikte taşıyor. Hem rahat hem de ilgi çekici bir deneyim. “

2019 yılında kullanıcılara gösterilen resimler eğer tasarım sürecinde değiştirilmediyse araç harika görünüyor. Diğer modern tasarımlarda olduğu gibi çoğunlukla kapalı bir cephe, kısa çıkıntılara sahip uzun bir dingil mesafesi ve bu da kabin alanını artırıyor. İç mekan oldukça hoş, geleneksel ve rahat görünüyor ancak modern trendlere uygun: Ortada ve orta konsolda büyük bir saklama alanına sahip büyük bir dokunmatik ekran var. Uzun vadede beğenmeyebileceğimiz tek şey, genellikle parmak izlerini yakalayan piyano siyahı kaplama olacaktır.

Teknik açıdan, yalnızca bZ4X Konseptinin e-TNGA platformuna dayandığını ve dört tekerlekten çekişli olduğunu biliyoruz. Elbette çift motorlu bir sistem olarak sunulacak.

Toyota 2025 yılına kadar kaç adet elektrikli SUV üretecek

Firma 2025 yılına kadar toplamda 7 farklı BZ modeli üretecek. Aralarında Sedan varyantı da olacak SUV varyantı da olacak. Toyota bZ4X iki ülkede üretilecek: Japonya ve Çin’de. Şirket, 2022’nin ortasında dünya çapında satışlara başlamayı planlıyor.

Diğer bZ modelleri şunlar olabilir: BZ1, BZ2, BZ2X, BZ3, BZ4 ve BZ5.