Triumph TE-1 Elektrikli Güç Aktarma Organı

Triumph TE-1 Elektrikli Güç Aktarma Organı

16 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araç teknolojisinin yanı sıra elektrikli motosiklet teknolojisi de 2020 yılı itibari ile gelişmeye ve hız kazanmaya başladı. Özellikle batarya kapasitelerinin ve güç aktarma organı teknolojisinin gelişmesi elektrikli motosikletlere olan ilginin artmasına sebep oldu. Dünya çapında yeni teknolojiler verimlilik başlığı altında açıklanırken Triumph firması da yeni TE-1 elektrikli güç aktarma organını ve yeni elektrikli motosiklet tasarımını tüm dünyaya sundu. Bu elektrikli motosiklet tasarımı yeni güç aktarma organı ile donatılmış halde sunulacak.

Triumph firması tabi ki bu başarısını tek başına gerçekleştirmedi. Ünlü Formula 1 takımı Williams ile birlikte gerçekleştirdi. Bilindiği üzere Williams, bir mühendislik firması ve artık gemilere bataryalar sağlamak ile görevli olan bir firma. Bu projede Williams’ın görevi ise entegre güç aktarma organı mühendisliğini yapmak oldu. Williams ile geliştirilen bu prototipin bir yerde test edilmesi gerekiyordu. Bu işi de Warwick Üniversitesi üstlendi ve testler gerçekleştirildi.

Triumph TE-1 Elektrikli Güç Aktarma Organı Teknik Özellikleri

Integral Powertrain (IP) toplamda 10 kg bir ağırlığa sahip olacak ve 180 beygir gücü üretecek. Eğer test ortamı ile gerçek ortam birbirini tutarsa bu harika bir rakam olacaktır. Bu gücü invertör ve motoru tek bir kompakt pakette birleştirerek, toplu merkezileştirmeye ve tüm operasyonel çerçevenin genel olarak basitleştirilmesine odaklanarak sağladılar.  IP, tam işlevsel prototip motorun “Birleşik Krallık Otomotiv Konseyi tarafından 2025 için belirlenen hedefin iki katı güç yoğunluğuna ulaştığını” söylüyor.

Bu projede görevli olan Williams Advanced Engineering, bataryasından etkileyici, henüz eşi benzeri olmayan enerji yoğunluğu ve kütle azaltımı yaptığını ve bu sayede motor tasarımının harika olduğunu dile getirdi.

Triumph TE-1 Elektrikli Güç Aktarma Organı Tasarım Özellikleri

Triumph hem batarya hem de motor yerine takılı bir ana çerçeve ve arka çerçeve içeren bir prototip şasiyi de tanıttı. Pil ve şasideki daralma ile birlikte yeni bir platform üretildi ve bu platform son derece verimli bir tasarıma sahip olarak sunulacak. Bilindiği üzere bir platform üretmek maliyetleri minimize etmek demektir. Bu platform ile birlikte firma, daha uygun maliyetli elektrikli motosiklet üretim yolunda ilerleyecektir. Ayrıca diğer firmalara da bu platformu satabilir. Triumph bu tasarımın 2021 yılı sonlarına doğru kullanıcılara sunulacağını bildirdi.