Tüm Elektrikli Otomobillerin Menzil Kıyaslaması

Tüm Elektrikli Otomobillerin Menzil Kıyaslaması

7 Nisan 2021 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli otomobiller için önemli bir konu da menzil durumudur. Menzile göre batarya kapasitesi ve fiyat değişebilmektedir. Tüm araçlar için geçerli olan derecelendirme kuruluşu EPA tarafından sunulan verileri bu makalemizde sizlerle paylaşacağız ve elektrikli otomobiller için menzil kıyaslaması yapacağız.

Elektrikli otomobiller için menzil, öne geçirici bir unsur ve satış rakamları üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Şimdi Tesla’dan tutun da Mini Cooper’a kadar menzil kıyaslaması yapalım.

EPA menzil kıyaslaması nasıl yapılacak ?

Dünya çapında artık 300 km menzil altında elektrikli otomobil bulmak zorlaşıyor. Gelişen batarya kapasiteleri ve yükü ile menziller daha da artmaya başladı. 300 km’den daha az Mini Cooper SE modeli ile karşılaşıyoruz. EPA menzili bu şekilde ancak Mini Cooper, WLTP menzilinde daha yukarıda yer alıyor.

EPA menzil kıyaslaması şehir içi ve şehirler arası ölçümler sonucunda bir kombinasyon olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Bu kıyaslamada tüketimler söz konusu ve 300 km’den 800 km’ye kadar tüm araç modelleri kıyaslanmaya tabi tutulmuştur. EPA menzil kıyaslaması ise aşağıdaki grafikte sizlere sunulmuştur.

En uzun menzilli elektrikli otomobil hangisi ?

En uzun menzilli elektrikli otomobil kategorisinde 2021 model Tesla Model S Plaid yer almaktadır. Bu aracın toplam menzili 800 km’den fazla olarak görülmektedir. İkinci sırada ise yine Tesla modeli yer almaktadır. Grafiğin ilk 8 basamağı Tesla araçları için rezerve edilmiş durumda ve en uzun menzile sahip araçlar kategorisinde lider konumdalar.

9.sıra ise Ford Mustang için ayrılmış durumda. Tesla’dan sonra Ford firması en uzun menzile sahip araçlar kategorisinde yer almaktadır. 2021 model Ford Mustang Mach-E modeli toplamda 500 km bir menzile sahip.

En kısa menzilli elektrikli otomobil hangisi ?

En kısa menzilli elektrikli otomobil toplamda 177 km ile Mini Cooper SE olarak görülmektedir. Daha sonra ise 40 kWh batarya kapasitesine sahip 2021 model Nissan Leaf en kısa menzile sahip elektrikli otomobil statüsündedir. En kısa menzile sahip üçüncü sıradaki elektrikli otomobil ise 2021 model BMW i3+ olmuştur. BMW modellerinde sonra ise Hyundai Ioniq yer almaktadır.

Elektrikli otomobillerin toplam menzil kıyaslaması

EPA şehir içi ve şehirler arası elektrikli otomobil menzil kıyaslaması

EPA tarafından yapılan menzil hesabında yukarıda bahsettiğimiz gibi hem şehir içi hem de şehirler arası mesafeler kombine edilerek kullanılır. Aşağıdaki grafikte yeşil ile gösterilen menziller şehir içi için geçerli, sarı ile işaretlenen noktalar ise şehirler arası menzil için geçerli olmaktadır. EPA menzil kıyaslamasında en uzun menzile sahip olan araç modeli yine Tesla Model S Plaid olmuştur. En uzun menzilli elektrikli otomobil kategorisinde yine ilk 8 sırayı Tesla araçları almıştır.

2021 Tesla Model 3 Long Range AWD üzerinden bir örnek vermek gerekirse bu araç şehir içi toplamda 500 km menzile sahip ancak şehirler arası 550 km’den fazla bir menzile sahiptir. Grafik üzerindeki veriler mil cinsinden verilmiştir. En kısa menzile sahip olan model de yine 2021 Mini Cooper SE olmuştur. Şehir içi menzili 102 mil, şehirler arası menzili ise 117 mil olarak hesaplanmıştır.

Elektrikli otomobiller için şehir içi ve şehirler arası menzil kıyaslaması
Kaynak: insideevs.com