Uzun Yıllar Sonra Tesla Bataryası Ne Durumda ?

Uzun Yıllar Sonra Tesla Bataryası Ne Durumda ?

16 Nisan 2020 0 Yazar: emre ekici

Elektrikli araçlar ile ilgili en çok merak edilen ve en çok araştırılan konu hiç şüphesiz batarya ömrüdür. Kullanıcılar batarya ömrü ile ilgili sorunların aşıldığı durumda elektrikli araç alımına sıcak bakmaktadırlar. Bu yazımızda uzun kilometreler yapan bir Tesla bataryasının incelemesine bakacağız.

Branden Flasch tarafından analiz edilen bir Tesla Model S’in bataryaları 235.000 km sonra ne durumda olduğu ortaya çıkarıldı. İnsanlar içten yanmalı araçlar hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahipler. Ne kadar menzil gideceği, yakıt tüketimi veya ne kadar bir bakıma ihtiyaç duyacağı gibi ancak elektrikli araçlar hakkında bu kadar bilgiye sahip değiller.

Elektrikli araçların günümüzde pahalı olması da seçim yapmak için kullanıcıları zor duruma sokuyor.

Yayınlayacağımız videoda Flasch, 2015 Tesla Model S 70D‘yi tamamen şarj ediyor ve ardından aracın kaç kWh kullandığını ölçmek için sıfıra indiriyor ve bize aracın orijinal 70 kWh‘ının ne kadarının mevcut olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Flasch, 1.000.000’dan fazla şarj döngüsünü tamamlamış olan 235.000 km‘ye sahip bu araç ile yakından ilgileniyor.

Tesla Model S, analiz sonrası batarya kapasitesinin hala % 90 oranını kullanabiliyordu. 2015 model oran bu aracın yıllık ortalama batarya kapasite kaybının % 2 olması harika.

Ortalama bir kullanıcı yılda yaklaşık 25.000 km yol alıyor. Bu araba, yılda 50.000 km sürülmüş. Bu hesaplamaya göre yaklaşık 25.000 km sürüş için % 1 pil kapasitesi kaybı anlamına geliyor. Videoyu izlediğinizde olayı daha net anlayabileceksiniz.