Elektrikli Çöp Kamyonu Nasıl Çalışır

Elektrikli Kamyon emre ekici

Elektrikli araçlar teknolojisi sadece binek otomobiller ile sınırlı kalmadı. Elektrikli otobüs, elektrikli kamyon hatta elektrikli çöp kamyonları bile artık günümüzde üretilmeye başlandı.

Elektrikli kamyon üretimi ile meşhur olan firma BYD, kullanıcılara daha farklı hizmet verme araşında iken elektrikli çöp kamyonu üretme kararı aldı. Sokaklarımızda sessiz dolaşan ve temizlik işleri yapan bir kamyon düşünün. Bizce harika olurdu.

Gelecekte kullanılması muhtemel olan bu çöp kamyonlarının çalışma mantığına gelirsek hidrolik sistemler sabit kalmak şartıyla bir elektrik motoru ve yine batarya grubu ile güç sistemleri enerjileniyor. Muhtemelen 130 km menzile sahip olan bu kamyonlar tamamen şehir içi çöp toplamak ve gün sonunda çöp istasyonlarına gitmek için tasarlandı.

Diğer teknik özelliklerini incelersek 201 beygir gücünde elektrik motoru ve 178 kWh‘lik bir pil paketin ile azami hızı 90 km / sa olarak belirlendi.

Üstelik eşdeğer bir dizelden daha yeşil ve daha sessiz olan BYD, bir yıl boyunca bu kamyonlardan birini kullanmanın yakıt maliyetlerinde yaklaşık 10.000 $ ve bakımda yaklaşık 3.000 $ tasarruf edebileceğine dikkat çekiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir