Elektrikli Otomobil ve Şarj İstasyonu Yangınları

Şarj İstasyonu emre ekici

Elektrikli otomobiller ile ilgili bazen yangın haberleri alıyoruz. Örneğin garajda duran bir Tesla Model 3 ile birlikte Çin’de Nio ES8’in yangın videolarını daha önce gördük. Bu araçların neden yandıkları incelendiğinde kısa devre olan bataryaların olduğu duyuruldu. Yani batarya tarafından meydana gelen bir problem araç yangınlarına sebep olabilir. Çok sıklıkla karşılaşmadığımız bir durum ancak yakın zamanda yeniden bir araç yangını ile karşılaştık. Bu araç yangınında şarj istasyonu da alev aldı.

8 Mayıs 2020 tarihinde çekilen bu kamera görüntüsünde elektrikli bir araba ile birlikte şarj istasyonunun da alev aldığını görebiliyoruz. Burada bir elektrikli otomobil  şarj cihazına takıldığında alev aldı (DC hızlı şarj cihazı gibi görünüyor).

Videoyu izlediğinizde ilk etapta bir ses çıkıyor ve daha sonra siyah dumanlar yükselmeye başlıyor. Bu ses bir kısa devre sesi de olabilir. Santrallerde enerji ayırıcıların enerjiyi ayırması sırasındaki ince sesi tahmin edebiliyorsunuz. Bu ses te ona benzer bir ses olarak akıllarda kalıyor.

Alevler yükselmeye başladığında bu elektrikli otomobilin artık kurtarılamayacağı çok açık idi. Yangını söndürmeye 8 itfaiye arabası ve yaklaşık 40 itfaiyeci katıldı. Raporlardan birine göre bu yangında toplamda 5 elektrikli otomobil de hasar almış.

Nedeni tam olarak anlaşılana kadar hükümet bu noktada toplamda 48 adet şarj istasyonunu kapattı. Çözüm üretildikten sonra yeniden faaliyete geçirilecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{emre ekici}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir